Wniosek o dofinansowanie do pobytu uchodźców z Ukrainy w polskich domach. Jak złożyć wniosek?

2022-03-16 15:09

Wniosek o dofinansowanie kosztów pobytu Ukraińców w Polsce, może wypełnić każdy, kto przyjął uchodźców do własnego domu. Wnioski o refinansowanie można składać od 16 marca. Również 16 marca rusza rejestracja uchodźców w urzędach gmin i miast. Jak i gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie do pobytu uchodźców z Ukrainy w polskich domach? Jak uzyskać numer PESEL?

Spis treści

 1. Dofinansowanie do pobytu uchodźców - jaka wysokość świadczenia?
 2. Wniosek o dofinansowanie do pobytu uchodźców - za jaki okres?
 3. Jak złożyć wniosek o dofinansowanie do pobytu uchodźców?
 4. Nadanie numeru PESEL dla uchodźców z Ukrainy

Dofinansowanie do pobytu uchodźców - jaka wysokość świadczenia?

Od 16 marca Polacy, którzy przyjęli uchodźców z Ukrainy do własnych domów, będą mogli składać wnioski o refinansowanie kosztów ich pobytu. Przysługiwać im będzie finansowe w wysokości 40 zł za dzień na osobę, której udzielone zostało schronienie, przez okres maksymalnie 60 dni, czyli 1200 zł miesięcznie, przez dwa miesiące. 

Dofinansowanie przewiduje uchwalona już specustawa pomocy obywatelom Ukrainy.

Ważne

Przypomnijmy, że 12 marca 2022 roku Sejm przyjął specustawę „o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa”. Również 12 marca ustawę podpisał prezydent Andrzej Duda – oznacza to, że zaczęła ona obowiązywać 13 marca 2022. Ustawa reguluje szereg kluczowych kwestii związanych z pobytem Ukraińców uciekających przed wojną, instrumentami pomocowymi oraz przewiduje ułatwienia w podejmowaniu pracy i legalizacji pobytu. Wśród rozwiązań ujętych w projekcie znajdziemy m.in. szczególne zasady powierzenia pracy obywatelom Ukrainy przebywającym legalnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Wniosek o dofinansowanie do pobytu uchodźców - za jaki okres?

Środki będą wypłacane wstecz, czyli bez względu na to, kiedy rodzina złoży wniosek o refinansowanie, to będzie ono przydzielone od momentu, w którym przyjęła pod swój dach uchodźców z Ukrainy.

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wejdzie w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 roku.

Mmogą być różne nieprawidłowości wynikające z tego, że zapłacimy komuś z góry jako państwo, a później ktoś się nie wywiąże z tego zobowiązania. W związku z tym środki będą płacone wstecz - powiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, Paweł Szefernaker. Jeżeli ktoś złoży wniosek o finansowanie i dalej będzie pomagał, to konieczny będzie kolejny wniosek - dodał.

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie do pobytu uchodźców?

Wnioski o dofinansowanie no pobytu Ukraińców w polskich domach będzie można składać w gminach. Konieczne będzie zawarcie umowy z gminą na okres 60 dni.

Wniosek o wypłatę dofinansowania składać będzie można w ośrodku pomocy społecznej.

Nadanie numeru PESEL dla uchodźców z Ukrainy

Również 16 marca 2022 rusza rejestracja uchodźców w urzędach gmin i miast. Każdy kto otrzyma PESEL będzie miał również dostęp do bezpiecznej cyfrowej tożsamości i specjalnego dokumentu w ramach aplikacji mObywatel.

Kto może skorzystać z aplikacji mObywatel?

Każda osoba, która:

 • jest pełnoletnia,
 • ma ukraińskie obywatelstwo,
 • przekroczyła granicę polsko-ukraińską po 24 lutego 2022 roku,
 • ma nadany numer PESEL,
 • ma aktywny profil zaufany.

Jak aktywować aplikację?

 • w urzędzie, w którym otrzymasz numer PESEL, należy poprosić o aktywowanie profilu zaufanego,
 • następnie ściągnąć i uruchomić aplikację mObywatel,
 • zapoznać się z regulaminem i polityką prywatności aplikacji,
 • aktywować aplikację korzystając z loginu i hasła wydanego dla profilu zaufanego.

Skąd pobrać aplikację mObywatel?

Aplikacja mObywatel dostępna jest w sklepach App Store i Google Play.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej