Wniosek o dodatek węglowy 2022 - złożysz jeszcze w sierpniu? Jak wypełnić, żeby dostać 3000 zł?

2022-08-10 13:07
Wniosek o dodatek węglowy
Autor: Getty Images W artykule wzór wniosku o dodatek węglowy 3000 zł. Od kiedy można składać wniosek o dodatek węglowy? Gdzie złożyć wniosek o dodatek węglowy?

Wniosek o dodatek węglowy 2022 - jego wypełnienie i złożenie jest obowiązkowe, żeby dostać jednorazowe dofinansowanie do zakupu węgla w wysokości 3000 zł. Jak prawidłowo wypełnić wniosek o dodatek węglowy i jakie dane trzeba w nim podać? Komu przysługuje? Przyjmowanie wniosków o dodatek węglowy może ruszyć jeszcze w sierpniu. WZÓR WNIOSKU

5 sierpnia Sejm przegłosował ustawę wprowadzającą dodatek węglowy. Każde gospodarstwo domowe, które wykorzystuje węgiel jako podstawowe źródło do ogrzewania i jest zarejestrowane w CEEB, będzie mogło otrzymać 3000 zł. Wysokość dochodów nie ma tu znaczenia.

Spis treści

  1. Gdzie złożyć wniosek o dodatek węglowy?
  2. Wniosek o dodatek węglowy - kto może złożyć?
  3. Terminy na złożenie wniosku o dodatek węglowy 2022
  4. Kiedy rozpatrzenie wniosku i wypłata pieniędzy?
  5. Gdzie odebrać dodatek węglowy 3000?
  6. Jak wypełnić wniosek o przyznanie dodatku węglowego
  7. Wzór wniosku o przyznanie dodatku węglowego

Gdzie złożyć wniosek o dodatek węglowy?

Wnioski będzie można składać w urzędzie gminy lub miasta - osobiści lub online. Procedura jest bardzo podobna jak w przypadku składania wniosku o dodatek osłonowy.

Wniosek o dodatek węglowy - kto może złożyć?

Wniosek o dopłatę do zakupu węgla może złożyć jedna osoba z danego gospodarstwa domowego, w których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel (świadczenie w wysokości 3000 zł przysługuje jednorazowo na jedno gospodarstwo domowe, niezależnie od ilości członków). Warunkiem otrzymania dodatku jest wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Co prawda, termin na złożenie deklaracji CEEB minął 30 czerwca, ale wciąż można to uzupełnić.

Narzędziem do weryfikacji, czy wnioskodawca spełnia warunki do uzyskania dodatku węglowego, ma być dostęp gmin do danych zawartych właśnie w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Dlatego przyznawanie dodatku węglowego ma się odbywać bez konieczności wydawania decyzji administracyjnej. 

Terminy na złożenie wniosku o dodatek węglowy 2022

Ustawa o dodatku węglowym została przyjęta przez Sejm 5 sierpnia. Czeka teraz na podpis prezydenta. Składanie wniosków o dodatek węglowy może ruszyć jeszcze w sierpniu 2022. Ustawa wejdzie w życie po podpisie prezydenta, który ma na to maksymalnie 21 dni. Prezydent ma czas najpóźniej do 26 sierpnia. Co oznacza, że składać wnioski o dopłatę do węgla można będzie jeszcze w sierpniu. Wiadomo natomiast, że wnioski będą przyjmowane do 30 listopada 2022.

Kiedy rozpatrzenie wniosku i wypłata pieniędzy?

Pierwsze wypłaty dodatku węglowego dla tych, którzy złożyliby wnioski jeszcze w sierpniu, będą realizowane we wrześniu 2022.

Zgodnie z ustawą gmina ma maksymalnie miesiąc (30 dni) na wypłatę przyznanego świadczenia.

Gdzie odebrać dodatek węglowy 3000?

Pieniądze trafią na konto wnioskującego (jeśli numer konta został podany we wniosku) lub też będą wypłacane w gotówce do ręki w urzędzie miasta czy gminy.

Jak wypełnić wniosek o przyznanie dodatku węglowego

Wypełnienie wniosku nie jest trudne. Wystarczy podać imię i nazwisko, obywatelstwo, PESEL lub numer dokumentu stwierdzającego tożsamość, adres zamieszkania oraz numer telefonu lub adres mailowy. Do wniosku trzeba załączyć oświadczenie, w którym należy podać dane członków gospodarstwa domowego wnioskodawcy oraz informację dotyczącą źródeł ogrzewania na paliwo stałe.

Informacje przedstawione we wniosku o wypłatę dodatku węglowego składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej. Za fałszywe oświadczenie grozi mandat w wysokości do kilku tysięcy złotych.

Ważne

W przypadku złożenia wniosku przez więcej niż jednego członka tego samego gospodarstwa domowego dodatek 3000 zł przyznawany będzie temu z wnioskodawców, który złożył wniosek jako pierwszy.

Wzór wniosku o przyznanie dodatku węglowego

Poniżej wzór wniosku o przyznanie dodatku węglowego oraz wymaganego oświadczenia. Wzory zostały zamieszczone w Ustawie z dnia 22 lipca 2022 o dodatku węglowym. Wniosek ma być ujednolicony dla całej Polski.

Wiosek o dodatek węglowy
Autor: Ustawa o dodatku węglowym Wzór wiosku o dodatek węglowy Link: Kliknij i powiększ
Wiosek o dodatek węglowy
Autor: Ustawa o dodatku węglowym Wzór wiosku o dodatek węglowy Link: Kliknij i powiększ
Wiosek o dodatek węglowy
Autor: Ustawa o dodatku węglowym Wzór wiosku o dodatek węglowy Link: Kliknij i powiększ
Wiosek o dodatek węglowy
Autor: Ustawa o dodatku węglowym Wzór wiosku o dodatek węglowy Link: Kliknij i powiększ
Wiosek o dodatek węglowy
Autor: Ustawa o dodatku węglowym Wzór wiosku o dodatek węglowy Link: Kliknij i powiększ
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej