Włocławek: krajowa "jedynka". Prace budowlane na ukończeniu

2011-11-14 15:48
Wiadukt
Autor: Firma Gotowski Droga krajowa nr 1 - wiadukt

We Włocławku rozpoczyna się ostatni etap budowy krajowej "jedynki" w granicach miasta. Droga krajowa oraz wiadukt w ciągu ul. Chopina zostaną przebudowane przez firmę Gotowski. Prace budowlane ruszą jeszcze w listopadzie. Wartość całej inwestycji opiewa na ponad 220 mln złotych.

W październiku we włocławskim ratuszu, podpisano umowę na ostatni, trzeci etap budowy krajowej "jedynki". Droga krajowa nr 1 na tym odcinku, zostanie zmodernizowana od skrzyżowania ul. Chopina z alejami Kazimierza Wielkiego i Królowej Jadwigii. Prace budowlane zrealizuje firma Gotowski.

Przeczytaj również: Gdańsk: Mostostal Warszawa rozbuduje Centrum Traumatologii 

Prace budowlane na krajowej "jedynce"

W ramach robót firma Gotowski przebuduje wiadukt nad bocznicą kolejową w ciągu krajowej "jedynki". Po przebudowie z wiaduktu, będą mogły korzystać pojazdy o masie 50 ton, co w praktyce oznacza brak ograniczeń. Prace budowlane obejmą również wybudowanie nowej nawierzchni, oświetlenia oraz chodników.

- To żelbetowy obiekt o długości ponad 53 metrów – mówi Paweł Pietraszak, zastępca dyrektora d.s. produkcji w firmie „Gotowski. Wiadukt tworzą dwie jezdnie o szerokości około 12-13 metrów każda. Po zachodniej stronie znajduje się także ponad 4 metrowy chodnik.
Plac budowy został przekazany 9 listopada. Most po przebudowie będzie przystosowany do przenoszenia większych obciążeń. Zgodnie z umową prace budowlane rozpoczną się jeszcze w listopadzie i powinny zakończyć się do 30 października 2012 roku.

Droga krajowa nr 1 - opis inwestycji

Aktualnie we Włocławku trwają prace budowlane na całym miejskim odcinku drogi krajowej nr 1. Roboty obejmują remont trasy prawie na całym dwukilometrowym odcinku ul. Okrzei od skrzyżowania z ul. Lunewil do Placu Powstania Styczniowego - zakończy si jeszcze w tym roku. Natomiast przebudowa ponad dziewięciokilometrowego odcinka, od granicy miasta przy ul. Toruńskiej do skrzyżowania z ul. Lunewil, wraz z wiaduktem na rzece Zgłowiączce zakończy się pod koniec 2013 roku. Wartość całej inwestycji (przebudowa piętnastokilometrowego odcinka drogi) opiewa na 224 mln złotych. Inwestorem przedsięwzięcia jest Miejski Zarząd Dróg we Włocławku.
Przedsięwzięcie jest współfinansowane ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko".
Droga krajowa nr 1 jest jedną z głównych tras w Polsce, o przebiegu południkowym. Trasa ta liczy 578 km i łączy ze sobą północ Polski (Gdańsk) z południem (Cieszyn). Krajowa "jedynka" jest częścią międzynarodowego szlaku komunikacyjnego E75 Helsinki – Gdańsk – Łódź – Katowice – Budapeszt – Ateny. Powoli jednak jej rolę przejmują kolejne odcinki autostrady A1. W zeszłym miesiącu otwarto 62-kilometrowy fragment z Nowych Marz do Torunia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej