Według inwestorów indywidualnych najlepszy: YTONG

2008-04-30 17:32
Według inwestorów indywidualnych najlepszy: YTONG
Autor: Ytong

Niezależny ośrodek badawczy Pentor Research International Poznań - już po raz jedenasty - w lutym 2008 roku wydał swój cykliczny raport "Rynek materiałów budowlanych w Polsce. Plany remontowo-budowlane polskich gospodarstw domowych oraz koniunktura na rynku dużych inwestycji w 2008 roku." Badania potwierdziły dużą popularność produktów Xelli wśród finalnych nabywców. Stopień spontanicznej znajomości marki, która w rankingu zajęła kolejne po YTONGu miejsce, był aż o połowę niższy.

Respondentów pytano też o znajomość reklam produktów. Podobnie, jak w poprzednich etapach badania, najwyższy wskaźnik znajomości reklam wśród materiałów do wznoszenia ścian budynków (cegieł i pustaków ceramicznych, bloczków z betonu komórkowego, cegieł silikatowych i pustaków keramzytobetonowych) uzyskały reklamy produktów YTONG. Wskaźnik znajomości reklam produktów SILKA plasuje je na trzecim miejscu w rankingu znajomości reklam produktów do wznoszenia ścian.

"Cieszy nas, że materiały Xelli cały czas są dobrze postrzegane nie tylko przez wykonawców, ale też i inwestorów, którzy cenią sobie wysoką jakość SILKI i YTONGa" - mówi Monika Mychlewicz, kierownik Działu Marketingu Xella Polska. - "Znajomość naszych reklam świadczy o dotarciu do potencjalnych klientów oraz o zainteresowaniu naszymi produktami. Jest to dla nas cenna informacja, tym bardziej, że w 2007 roku rozpoczęliśmy całkiem nową kampanię reklamową "System 20 cm zmienia punkt widzenia", promującą obydwie marki".

Opinia inwestorów indywidualnych jest niezwykle istotna z uwagi na fakt, że od ubiegłego roku nastąpiła zmiana trendów na rynku budownictwa mieszkaniowego. Udział tego segmentu rynku, za który odpowiadają inwestorzy indywidualni, wciąż rośnie. Gwałtowny wzrost cen mieszkań w budynkach wielorodzinnych spowodował, że coraz więcej osób planujących zakup mieszkania podjęło decyzję o budowie własnego domu.

 

"W ubiegłym roku inwestorzy indywidualni uzyskali pozwolenia na budowę 110 452 mieszkań, tj. aż o 43,5% więcej niż w roku 2006 (dla porównania: w 2006 r. dynamika r/r wyniosła tylko 20,1%, a w 2005 r. niecały 1%). W większości przypadków plany inwestycyjne znalazły odzwierciedlenie w podjęciu działań inwestycyjnych. Inwestorzy indywidualni rozpoczęli budowę aż 91 649 domów jednorodzinnych" - mówi Anna Waszczuk, analityk rynku Xella Polska. Prognozy na ten rok są również bardzo optymistyczne. Co więcej - uzyskały one potwierdzenie w tegorocznych danych statystycznych. Zarówno liczba udzielonych pozwoleń, jak i rozpoczętych budów w segmencie budownictwa jednorodzinnego w okresie styczeń - luty 2008 r. była, w porównaniu z ubiegłym rokiem, wyższa (odpowiednio o 26% i 56,1%). Dodatkowo dynamika r/r tych dwóch wskaźników dla tego segmentu budownictwa mieszkaniowego uzyskały prawie pięciokrotnie wyższe wartości, niż w segmencie budownictwa wielorodzinnego.

Badania zostały przeprowadzone w styczniu 2008 r. na reprezentatywnej próbie tysiąca inwestorów indywidualnych w całym kraju.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej