We frankach drożej

2007-07-06 14:46

Bank Szwajcarii (SNB) po raz kolejny podwyższył stopy procentowe. Decyzja ta nie była dla obserwatorów żadnym zaskoczeniem, ponieważ SNB od dawna wysyłał takie sygnały. Zresztą, już teraz możemy być pewni, że na tej podwyżce na pewno się nie skończy, a następnych możemy spodziewać się jeszcze w tym roku. Czy wpłynie to w jakiś sposób na klientów, którzy zaciągnęli bądź zamierzają w najbliższym czasie zaciągnąć kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich? Czy kolejne podwyżki LIBOR'u sprawią, że Polacy wybiorą kredyty w złotówkach zamiast we frankach?

kreZ pewnością wyższe stopy procentowe oznaczają wyższe koszty całkowite kredytu zarówno dla osób, które już zaciągnęły, jak i dopiero zamierzają zaciągnąć kredyt w tej walucie. Można się spodziewać, że średnio miesięczna rata wzrośnie o kilkanaście złotych. Czy przekona to Polaków do zaciągania kredytów złotówkowych?

Na początku 2006 roku ponad 75% kredytów hipotecznych stanowiły kredyty zaciągane w walucie szwajcarskiej. W tym roku, jak wynika z najnowszego raportu Związku Banków Polskich, już ponad 50% pożyczek hipotecznych udzielanych jest w złotówkach. Skąd ta zmiana? Można zakładać, że na pewno wpływ na to miało zmniejszenie atrakcyjności kredytów w CHF względem kredytów w PLN. Błędem byłoby jednak stwierdzenie, że to główny powód. Nie możemy zapominać, że znacznie bardziej wpłynęło na to wprowadzenie przez Komisję Nadzoru Bankowego tzw. "Rekomendacji S". Banki, stosując się do nowego zalecenia, zmuszone były zaostrzyć kryteria wobec klientów ubiegających się o kredyty walutowe, w tym również zaciąganych we frankach szwajcarskich. Wielu z klientów ze względu na brak zdolno ci kredytowej musiało zdecydować się na produkty w złotówkach. Pomimo dużego zainteresowania kredytami walutowymi, znaczna część przyszłych kredytobiorców będzie zmuszona zaciągać kredyty w krajowej walucie.

Pamiętajmy, że obecnie nie tylko Szwajcaria podnosi stopy procentowe w swoim kraju. Rada Polityki Pieniężnej już tydzień temu podniosła stopy procentowe w Polsce, a prawdopodobnie nie była to ostatnia podwyżka w tym roku. Już w tej chwili słychać głosy, że do końca 2007r. główna stopa w naszym kraju wyniesie 5%, czyli wzrośnie o 0,5%. Oznacza to, że oprocentowanie kredytów złotówkowych będzie wyższe, a tym samym różnice pomiędzy oprocentowaniem kredytów zaciąganych w PLN, a tych denominowanych we frankach szwajcarskich nadal pozostaną na podobnym poziomie.  

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej