Warszawa: Wniosek o dofinansowanie II linii metra złożony

2010-07-13 11:26
Wniosek o dofinansowanie II linii metra złożony
Autor: UM Warszawa

26 segregatorów i ponad 7000 stron to efekt wielomiesięcznej pracy zespołu Biura Funduszy Europejskich w Urzędzie m.st. Warszawy, Metra Warszawskiego i ZTM. Wniosek o dofinansowanie II linii metra został złożony 12 lipca 2010 r. (2,5 miesiąca przed terminem) do Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

Projekt "II linia metra w Warszawie - Prace przygotowawcze, projekt i budowa odcinka centralnego wraz z zakupem taboru" jest na liście projektów indywidualnych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Oznacza to, że ze względu na strategiczne znaczenie w skali ponadregionalnej przedsięwzięcie otrzymuje dofinansowanie w trybie pozakonkursowym.

CUPT i m.st. Warszawa 4 grudnia 2009 r. podpisały preumowę na dofinansowanie projektu, w której termin złożenia właściwego wniosku został określony na koniec września br. Dzięki wcześniejszemu przygotowaniu i złożeniu wniosku o dofinansowanie, miasto szybciej otrzyma pierwsze środki refundujące koszty przygotowania, projektu i budowy centralnego odcinka II linii metra. Szacunkowa łączna kwota dofinansowania wynosi 2,954 mld zł, a orientacyjny koszt całkowity projektu to 5,3 mld zł.

- To największy w historii stolicy wniosek o dofinansowanie ze środków unijnych. Tak duża inwestycja będzie pomagać tysiącom warszawiaków w codziennym poruszaniu się po mieście. Szacujemy, że centralnym odcinkiem II linii metra przejedzie ok. 49 mln pasażerów rocznie - mówi Michał Olszewski, dyrektor Biuro Funduszy Europejskich m.st. Warszawy.

Wraz z wnioskiem o dofinansowanie, który obejmuje 62 strony, złożone zostały również takie załączniki, jak raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, rezultaty studium wykonalności w tym analiza kosztów i korzyści, program funkcjonalno-użytkowy, harmonogram realizacji projektu oraz wiele innych dokumentów wraz ze sprawozdaniem i wykonaniem budżetu m.st. Warszawy.

W ramach inwestycji planowane jest zaprojektowanie i budowa centralnego odcinka II linii metra od stacji Rondo Daszyńskiego do stacji Dworzec Wileński oraz zakup 20 pociągów do obsługi nowego odcinka. Prowadzone są także prace przygotowawcze dla całej II linii metra w Warszawie, czyli dla odcinka wschodnio-północnego, wschodnio-południowego i zachodniego.

Projekt jest dofinansowany z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, Priorytet VII "Transport przyjazny środowisku", Działanie 7.3 "Transport miejski w obszarach metropolitalnych", w ramach Funduszu Spójności.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała, że budowa II linii metra ruszy w sierpniu. Na początek ma ruszyć budowa szybu startowego na terenie planowanej stacji Rondo Daszyńskiego. Stąd tarcze zaczną drążyć dwa równoległe tunele metra.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej