Warszawa: będzie nowy szpital "Drewnica"

2011-10-25 15:33
Szpital Drewnica
Autor: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

Mazowiecki Szpital Wojewódzki "Drewnica" w Ząbkach, zostanie zbudowany od nowa. Obecny stan placówki wyklucza jego modernizację. Inwestycja powstanie za trzy lata i zostanie dofinansowana przez samorząd województwa. Wartość przedsięwzięcia wynosi 170 mln złotych.

Wojewódzki Szpital Drewnica - wizualizacja
Autor: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

Budynek szpitala "Drewnica" nie kwalifikuje się do przebudowy. W związku z powyższym, Samorząd Województwa Mazowieckiego, 24 października, podjął decyzję o pomocy finansowej, dla budowy nowego budynku.
Nowy obiekt szpitalny, zostanie wybudowany w ciągu 3 lat. Inwestycja będzie kosztowała 170 mln złotych. Roboty budowlane rozpoczną się wiosną 2012 roku.
Za realizację nowego budynku szpitala, będzie odpowiedzialna powołana przez samorząd województa spółka "Mazowiecki Szpital Wojewódzki Drewnica Sp. zo.o.". Zgodnie z podjętą 24 października decyzją, władze województwa mazowieckiego będą wspierały finansowo budowę.

Szpital Wojewódzki "Drewnica" - dziś

Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych "Drewnica", to obiekt z XIX wieku, który nawet po kompleksowej przebudowie, nie będzie spełniał podstawowych funkcji hospitalizacyjnych. Budynki to stare, zabytkowe pawilony, które technicznie nie są dostosowane do zmiany rozkładu pomieszczeń. W związku z tym, placówka nie może być wyposażona w windy i urządzenia dla osób niepełnosprawnych.
Aktualnie Drewnica dysponuje 274 łóżkami. W placówce funkcjonuje 8 oddziałów stacjonarnych w tym: 5 oddziałów ogólnopsychiatrycznych, oddział rehabilitacyjny, oddział detoksykacji, oddział geriatryczny oraz oddział dzienny. Przy szpitalu działają również: Poradnia Zdrowia Psychicznego, Zespół Leczenia Środowiskowego oraz Hostel.
Przy szpitalu działa Drewnickie Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób z Zaburzeniami Psychicznymi „Empatia”, które prowadzi Warsztaty Terapii Zajęciowej oraz zajmuje się promocją zdrowia psychicznego i wszelkimi działaniami na rzecz osób z zaburzeniami psychicznymi, ich rodzin i opiekunów. Z pomocy szpitala korzystają pacjenci z Warszawy i okolic.

Nowy szpital Drewnica - opis inwestycji

Budynek szpitala będzie miał kształ gwieździsty. Każdy segment obiektu będzie oddzielną bryłą.
Bryły będą ze sobą połączone segmentem B, który będzie budynkiem wielofunkcyjny, zagospodarowanym tak, by przypominała ogród zimowy. Znajdzie się tu, m.in. kaplica, kawiarnia, czy sala terapii zajęciowych. Przestrzeń ta będzie centralnym punktem obiektu. Zadaszenie budynku będzie w kształcie łuku. Wszystkie pomieszczenia zostaną wyposażone w klimatyzację i wentylację.
Ponadto, placówka będzie dysponowała wewnętrznym monitoringiem, który podniesie bezpieczeństwo pacjentów. Na wyposażeniu Drewnicy będzie także nowoczesna sala do fizykoterapii oraz sala konferencyjna.
Warto zaznaczyć, że inwestycja umożliwi rozszerzenie działalności funkcjonujących obecnie poradni przyszpitalnych. Pacjenci będą mieli dostęp do lekarzy innych specjalizacji (np. chirurgów, neurologów, ginekologów czy stomatologów). Na terenie szpitala powstanie duży ogród z alejkami spacerowymi i altanami.

Dane techniczne

 • powierzchnia działki pod inwestycję - 100 000 m2 = 10ha,
 • powierzchnia zabudowy:~ 10 842 m2,
 • powierzchnia netto: ~ 17 950 m2 ,
 • powierzchnia brutto: ~ 20 950 m2,
 • kubatura budynku (brutto): ~ 74 121 m3,
 • liczba pacjentów: 300 łóżek,
 • liczba oddziałów: 8 oddziałów całodobowych o zróżnicowanych profilach zgrupowanych w dwukondygnacyjnych pawilonach,
 • ambulatorium (gabinety – stomatologiczny, medycyny pracy, internistyczny, okulistyczny, ginekologiczny),
 • funkcjonujące: Zespół Leczenia Środowiskowego, Poradnia Zdrowia Psychicznego.

 • Segment A - to trzykondygnacyjny obiekt mieszczący: na parterze oddział dzienny dla około 25 osób przychodzących z zewnątrz na zajęcia terapeutyczne, oddział posiada własne wejście oraz jest połączony ze szpitalem wewnętrznym przejściem, na pierwszym piętrze umieszczono administrację całego Szpitala dostępna z głównego pawilonu wejściowego, na drugim piętrze znajduje się sala konferencyjna z zapleczem oraz archiwa.
 • Segment B - to trzykondygnacyjny obiekt mieszczący: na parterze hall wejściowy oraz tzw. strefę wielofunkcyjną, na pierwszym piętrze znajduje się Centrum Rehabilitacyjne – salka gimnastyczna, sala higieny i zajęć kpinarnych, itp. na drugim szatnie personelu oraz depozyty.
 • Segment C - to dwukondygnacyjny obiekt funkcjonalnie podzielony na dwie części: Ca i Cb: W części Ca zlokalizowano: na parterze Dział Przyjęć z dużym podjazdem dla karetek, policji, itp. oraz pomieszczenia badań sądowych z dyżurkami lekarskimi i pomieszczeniami biurowymi, na piętrze umieszczono ambpatorium w skład którego wchodzą m.in. takie gabinety lekarskie jak: ginekologa, urologa, neurologa, okpisty, stomatologa, internisty, psychologa, psychiatry, a także gabinet RTG, EKG, USG, itp. W części Cb /pomiędzy segmentem B, a częścią segmentu C/Ca/ zlokalizowano: na parterze Dział farmacji, Dział rozdziału jedzenia, Dział higieny, zewnętrzne boksy odpadów medycznych, komunalnych oraz pomieszczenie przechowywania zwłok, na piętrze znajduje się centrum rehabilitacyjne; jak w segmencie B - tu znajdują się sale zajęć manualnych i muzycznych,
 • Segment D - to dwukondygnacyjny obiekt, niepodpiwniczony mieszczący: na parterze oddział ogólnopsychiatryczny podzielony na dwa pododdziały, na piętrze oddział ogólnopsychiatryczny podzielony na dwa pododziały, segment D ma ogółem 90 łóżek;
 • Segment E - to dwukondygnacyjny obiekt, niepodpiwniczony mieszczący: na parterze oddział ogólnopsychiatryczny podzielony na dwa pododdziały, na piętrze oddział psychogeriatryczny, Segment E ma ogółem 75 łóżek,
 • Segment F - to dwukondygnacyjny obiekt, niepodpiwniczony mieszczący: na parterze oddział terapeutyczny, na piętrze oddział chorób afektywnych, segment F ma ogółem 62 łóżka,
 • Segment G - to dwukondygnacyjny obiekt, niepodpiwniczony: na parterze oddział rehabilitacji psychiatrycznej (32łóżka), na piętrze oddział detoksykacji alkoholowej. Segment ma ogółem 53 łóżka.
 • Inwestycja obejmuje również wybudowanie otwartych zbiorników na wodę deszczową oraz zagospodarowanie terenu wraz z małą architekturą.

  Wojewódzki Szpital Drewnica - schemat budynku
  Autor: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  Czytaj więcej