Wakacje kredytowe 2022 już dla 1,7 mln kredytobiorców - najnowsze dane BIK

2022-10-26 9:55

Wakacje kredytowe 2022 dla wszystkich kredytobiorców spłacających kredyty na swoje mieszkania ruszyły z końcem lipca. Od tego czasu do połowy października z wakacji kredytowych skorzystało 1,7 mln kredytobiorców, a to ponad połowa uprawnionych - podaje Biuro Informacji Kredytowej. Kiedy można skorzystać z wakacji kredytowych?

Spis treści

 1. Wakacje kredytowe 2022 - BIK podaje dane
 2. Zasady wakacji kredytowych - ważne terminy
 3. Dla kogo wakacje kredytowe?
 4. Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe?
 5. Wakacje kredytowe - warunki
 6. Przewodnik Ministerstwa Finansów
 7. Wakacje kredytowe - infolinia
 8. Wakacje kredytowe a zdolność kredytowa
 9. Czy banki nie utrudniają korzystania z wakacji kredytowych?

Wakacje kredytowe 2022 - BIK podaje dane

Do 16 października 2022 r. banki zaraportowały do bazy Biura Informacji Kredytowej ponad 1 mln rachunków kredytów mieszkaniowych objętych wakacjami kredytowymi o wartości 258 mld zł. Można zatem szacować, że ponad 1,7 mln Polaków do tej pory zawiesiło płatność rat swoich kredytów mieszkaniowych.

Gdyby wszyscy uprawnieni skorzystali z programu, mogłoby być około 3,4 mln osób, czyli 84% wszystkich kredytobiorców posiadających kredyty mieszkaniowe w złotówkach.

Według raportu BIK w połowie października 2022 wakacjami kredytowymi objętych było było 52,3% umów hipotek. 

Zasady wakacji kredytowych - ważne terminy

Wakacje kredytowe umożliwiają zawieszenie spłaty kredytu na 4 miesiące zarówno w 2022, jak i w 2023, co daje razem 2 razy po 4 miesiące bez rat. W sumie kredytobiorca może nie spłacać 8 rat do końca 2023 roku. Z odroczenie spłaty kredytu można skorzystać:

 • po 2 miesiące w III i IV kwartale 2022,
 • po miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023.

Dokładnie są to następujące ramy czasowe:

 • od 1 sierpnia 2022 r. do 30 września 2022 – maksymalnie dwie raty,
 • od 1 października 2022 r. do 31 grudnia 2022 – maksymalnie dwie raty,
 • od 1 stycznia 2023 r. do 31 grudnia 2023 – jedna rata miesięczna w każdym kwartale.

Ważne jest, że wakacje kredytowe dotyczą zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej. Jest to ponadto zupełnie darmowe, a więc bank zapomina jakby o istnieniu nawet 8 miesięcy i łącznie o ten czas wydłużyć okres kredytowania, nie naliczając przy tym ani złotówki odsetek.

Nie oznacza to jednak, że te raty przepadają. Wakacje kredytowe polegają na tym, że nieopłacone raty wydłużają okres kredytowania. Jeśli ktoś miał kredyt do czerwca 2040 r., ale w 2022 r. skorzysta z 4 miesięcy wakacji, a w 2023 z kolejnych 4, to koniec spłaty automatycznie przesunie się o osiem miesięcy, czyli do lutego 2041 roku.

Jak podał resort, w przypadku raty kredytu, która wzrosła z 1500 na 2400 zł, skorzystanie z 8-miesięcznych wakacji kredytowych (cztery razy w 2022 i cztery razy w 2023) zmniejsza obciążenie kredytobiorcy w latach 2022-2023 o 19 200 zł.

Dla kogo wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe są powszechne. Ustawa nie narzuca żadnych kryteriów dochodowych ani związanych z stopniem obciążenia ratą kredytu. Skorzystać z nich mogą wszyscy ci, którzy mają kredyt hipoteczny na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych zaciągnięty w złotówkach. Trzeba też pamiętać, że wakacje kredytowe mogą dotyczyć tylko jednego kredytu mieszkaniowego, ale bez względu na to, czy ma on zmienne (jak zdecydowana większość Polaków), czy stałe oprocentowanie (ostatnio coraz popularniejsze).

Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe?

Wniosek o wakacje kredytowe można złożyć w swoim banku w formie papierowej lub online, w tym za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej. Bank ma na przesłanie potwierdzenia, że otrzymał wniosek 21 dni, ale wakacje kredytowe, czyli zawieszenie spłaty rat kredytu rozpoczyna się z chwilą doręczenia wniosku. Wniosek należy więc złożyć przed upływem terminu spłaty kredytu, jaka jest w umowie z bankiem. Najlepiej zajrzeć na stronę swojego banku i tam znaleźć informację, w jakim terminie, w związku ze swoją datą zapadalności raty, złożyć wniosek.

Wniosek jest czytelny, a jego wypełnienie zajmuje kilka minut.

Wakacje kredytowe - warunki

Podsumujmy, jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z wakacji kredytowych:

 • odroczenie spłat przysługuje wyłącznie na jeden kredyt, zaciągnięty na nieruchomość, w której mieszkamy,
 • musi być to kredyt zaciągnięty w złotych,
 • zawarcie umowy kredytowej nastąpiło przed 1 lipca 2022,
 • okres kredytowania kończy się co najmniej po upływie 6 miesięcy od daty 1 lipca 2022.

Jeśli już w tej chwili korzystamy z wakacji kredytowych uzgodnionych wcześniej z bankiem, a złożymy wniosek o wakacje kredytowe na mocy nowej ustawy, to termin tych pierwszych wakacji, skróci się z chwilą złożenia nowego wniosku w banku.

Przewodnik Ministerstwa Finansów

Przewodnik po wakacjach kredytowych

Wakacje kredytowe - infolinia

Wszelkie nieprawidłowości wynikające z realizacji przez banki wniosków o wakacje kredytowe, a także pytania do ekspertów kredytobiorcy mogą zgłaszać pod numerem specjalnej infolinii uruchomionej przez Rzecznika Finansowego.

Numer infolinii to: 22 333 73 35

Poradę eksperta można uzyskać również drogą mailową, pisząc na adres: wakacjekredytowe@rf.gov.pl

Wakacje kredytowe a zdolność kredytowa

Czy skorzystanie z wakacji kredytowych wpłynie na późniejszą zdolność i ocenę kredytową w BIK (Biuro Informacji Kredytowe)? To pytanie zadaje sobie wielu kredytobiorców.

Prezes BIK dr Mariusz Cholewa powiedział kilka dni temu, że wakacje kredytowe nie powinny wpływać na scoring kredytowy (metoda oceny wiarygodności kredytobiorcy). – Jeśli ktoś zawnioskuje o wakacje, to nie będą raportowane dalsze opóźnienia spłat – zadeklarował.Jak wyjaśnił, w takim przypadku następuje "zamrożenie obecnego scoringu", ale sam fakt skorzystania z wakacji kredytowych powinien być dla oceny kredytowej neutralny. Ekspert podkreślił jednak, że ostateczna decyzja o udzieleniu kredytu należy do banku, który bierze pod uwagę, nie tylko scoring w BIK, ale też inne czynniki.

Czy banki nie utrudniają korzystania z wakacji kredytowych?

W ciągu pierwszego tygodnia obowiązywania wakacji kredytowych UOKiK dostał ok. 550 skarg. Skargi dotyczyły głównie wymagania przez banki złożenia kilku różnych wniosków na zawieszenie każdej z rat, straszenia konsumentów negatywnym wpływem wakacji kredytowych na ocenę zdolności kredytowej czy problemów z elektronicznym składaniem wniosków.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ma sprawy wyjaśniające w 17 bankach.

Których banków dotyczą postępowania? Jakie skargi wpływają do UOKiK? Co odpowiada prezes UOKiK? przeczytasz TUTAJ

Listen to "Polacy zadłużają się na potęgę. Prawie 2,5 miliona osób jest winnych już ponad 45 miliardów zł." on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej