W poszukiwaniu polskich Edisonów

2007-09-14 18:39

Do 31 października 2007 roku przedłużono termin nadsyłania prac na konkurs "Przegroda termoizolacyjna przyszłości". Organizatorzy liczą na to, że - tak jak kiedyś wynaleziono żarówkę - dziś inicjatywa pozwoli wyłonić materiał, skutecznie izolujący budynki. Pomysł konkursu narodził się w Szwajcarii.

Z ponad 70 propozycji członków komisji zainteresowało około 30 prac. Trzy z nich wyróżniono. Wkrótce potem, tj. w marcu 2007 roku podobny konkurs wystartował w Polsce. Organizatorem jest firma Swisspor Polska, będąca częścią europejskiej grupy Swisspor.
Uczestnicy ubiegają się o nagrodę w wysokości 25 tys. zł. Poza nią zostaną też przyznane trzy wyróżnienia, każde w wysokości 5 tys. zł. Zaproponować trzeba innowacyjne rozwiązanie techniczne, które zmieni sposób myślenia o przegrodach bądź materiałach izolacyjnych, stosowanych w budownictwie. W zgłoszeniu powinny się znaleźć: opis techniczny, rysunek techniczny, analiza efektów technicznych, ewentualnie analiza ekonomiczna rozwiązania. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone pod koniec roku.

Konkurs jest skierowany do inżynierów i naukowców. Ale organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich chętnych, w tym studentów i zwykłych miłośników techniki. To niekiedy właśnie w ich pracowniach, z dala od ścisłego grona specjalistów, powstają najlepsze pomysły - sugeruje Jacek Szwoch, prezes Swisspor Polska.
To, że konkurs organizuje prywatna firma, jest niewątpliwym plusem. Zazwyczaj bowiem opatentowanie rozwiązania i wdrożenie go do produkcji na skalę przemysłową to dla wynalazców droga przez mękę. Szwajcarzy wykazali, że rynek termoizolacji ma przed sobą dwa możliwe kierunki rozwoju. Może dzięki kreatywności polskich wynalazców okaże się, że jest ich więcej?! Właściwa jakość ścian, stropów, dachów, drzwi, okien czy fundamentów pozwala zaoszczędzić nawet 40 proc. energii, zużywanej na ogrzewanie i wentylację budynków.

Redakcja "Murator PLUS" jest patronem medialnym przedsięwzięcia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej