W lipcu 2010 roku murale w Gdańsku na Europejskim Festiwalu Malarstwa Monumentalnego

2010-06-28 17:54
Murale w Gdańsku na Europejskim Festiwalu Malarstwa Monumentalnego
Autor: Citybell Consulting Mural w Gdańsku autorstwa Jacopo Ceccarelli, Włochy

Gdańskie murale doczekały się swojego wydarzenia kulturalnego. To tu, w pierwszej połowie lipca 2010 roku, odbędzie się II edycja Europejskiego Festiwalu Malarstwa Monumentalnego – Monumental Art. Od 1 do 15 lipca, na gdańskiej Zaspie będzie można obserwować przy pracy na wysokościach artystów. Murale tworzyć będą malarze z Włoch, Niemiec, Chin oraz Polski.

Galeria muralu na gdańskiej Zaspie

Już 1 lipca część z bloków gdańskiej Zaspy obudują rusztowania. Artyści z Włoch, Niemiec, Chin oraz Polski w ramach drugiej edycji Europejskiego Festiwalu Malarstwa Monumentalnego – Monumental Art chwycą za pędzle i puszki ze sprayem, aby stworzyć gigantyczne obrazy na ścianach budynków. To kolejny krok w budowie największej galerii malarstwa w przestrzeni publicznej.

Festiwal powstał w ramach starań Gdańska i Metropolii o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Projekty takie, jak Europejski Festiwal Malarstwa Monumentalnego, czy Gdańska Szkoła Muralu, nawiązują swoim charakterem do hasła przewodniego gdańskiej kandydatury „Wolność Kultury, Kultura Wolności”. W tym wypadku chodzi o dostępność sztuki w przestrzeni publicznej i tworzenie nowych przestrzeni dialogu wpisanych w miejsca publiczne.

Galeria muralu na gdańskiej Zaspie jest jedyna w swoim rodzaju. Różni się od innych przedsięwzięć skalą i rodzajem podłoża używanego przez malarzy – nie ma na świecie drugiej galerii, w której prace artystów prezentowane byłyby na blokach z wielkiej płyty. Podczas każdej edycji Festiwalu powstają nowe dzieła malowane przez uznanych muralistów.

Gdańska Zaspa jest jednym z największych w Polsce skupisk bloków mieszkalnych. Powstając, dzielnica ta miała być ucieleśnieniem modernistycznych wizji doskonałego organizmu urbanistycznego. Rozdęty rozmach i budowlany pośpiech „dekady sukcesu” spowodowały jednak, że zamiast idealnym kompleksem mieszkalnym, Zaspa stała się betonowym mrowiskiem. Dzięki inicjatywom kulturalnym, takim jak Festiwal Monumental Art, szare blokowiska stają się galerią sztuki.

Murale powstałe na Zaspie w 2009, podczas pierwszej edycji Festiwalu Monumental Art poświęcono m.in. 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej, 20. rocznicy pierwszych wolnych wyborów w Polsce czy 50. rocznicy pierwszego koncertu rockowego.

Zobacz galerie prac I edycji Festiwalu

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej