W 2007 roku CEMEX zainwestuje w Polce blisko 200 mln zł

2007-03-21 14:46

Ubiegły rok przyniósł wiele sukcesów w naszych trzech kluczowych dywizjach: cementu, betonu i kruszyw. Poprzez akwizycje udało się nam powiększyć bazę produkcyjną, co przełożyło się na umocnienie naszej pozycji w Polsce" - powiedział Ruediger Kuhn, Prezes CEMEX Polska. Na 2007 rok koncern zapowiada kolejne, duże inwestycje. Będą one skoncentrowane głównie na rozwoju działów cementu i kruszyw.

Najbardziej zaskakującym wydarzeniem 2006 roku na rynku cementu w Polsce był gwałtowny wzrost popytu przewyższający wszystkie dotychczasowe prognozy rynkowe przygotowywane przez niezależne instytucje badawcze. Według danych Stowarzyszenia Producentów Cementu przyrost sprzedaży cementu w ciągu 11 miesięcy 2006 roku wyniósł aż 19%. Dla firmy CEMEX Polska rok 2006 w pionie cementu również był szczególny. Firma wdrożyła nową i pionierską w skali polskiego przemysłu cementowego strategię sprzedaży, której celem jest dotarcie bezpośrednio do klienta końcowego. CEMEX, jako pierwszy w branży, zrezygnował z udziału pośredników, dzięki czemu firma jest bliżej swych końcowych odbiorców i może lepiej i szybciej dostosowywać swoją ofertę rynkową.

Oprócz wprowadzenia nowych sposobów sprzedaży, CEMEX zainwestował w rozwój technologii produkcji cementu i ochronę środowiska w cementowniach w Chełmie i Rudnikach. Całkowity budżet wydatków inwestycyjnych dla obu zakładów w 2006 roku wyniósł 64 mln zł.

Akwizycje zrealizowane w ubiegłym roku umocniły pozycję CEMEX-u także w produkcji betonu towarowego. Dzięki przejęciu spółki Unicon sieć wytwórni betonu towarowego CEMEX-u powiększyła się o kolejne 9 zakładów. Dziś firma ma 40 wytwórni i jest to najliczniejsza sieć zakładów betonowych w kraju, która może dostarczyć na rynek ok.  2 mln m3 betonu rocznie. Rozwój odnotował również sektor kruszyw. Obecnie 10 zakładów może wydobyć około 4 mln ton kruszyw na rok. W uznaniu za zrealizowane projekty inwestycyjne w 2006 roku i za dynamiczny rozwój firma CEMEX Polska została uznana za Budowlaną Firmę Roku 2006. Nagrodę przyznała redakcja miesięcznika Builder.

W odpowiedzi na rosnące potrzeby krajowego rynku budowlanego, w 2007 roku CEMEX zapowiada kolejne inwestycje w Polsce. Spółka będzie przede wszystkim rozwijać segment cementu oraz kruszyw. Blisko 200 mln zł zainwestuje w cementowniach w Rudnikach i Chełmie w celu zwiększenia wydajności i efektywności produkcyjnej oraz ochrony środowiska. Nakładem ok. 100 mln zł w zakładzie cementowym w Chełmie powstanie m.in. zamknięty, odpylany skład klinkieru, zmodernizowane zostaną młyny cementu oraz rozbudowana instalacja magazynowania i dozowania paliw alternatywnych. W zakładzie w Rudnikach CEMEX również zbuduje nowy hermetyczny magazyn klinkieru, unowocześni piece obrotowe, a także zwiększy wydajność załadunku cementu. Łączna wartość inwestycji w Rudnikach w tym roku wyniesie 90 mln zł. Oprócz tego firma będzie inwestować w rozwój sieci betoniarni.

W tym roku CEMEX zaproponuje też swoim klientom nowe produkty betonowe do specjalnych zastosowań. Będą to m.in. mieszanki betonowe do wykorzystania w budownictwie dla gospodarstw hodowlanych oraz betony specjalne, które mogą być stosowane zarówno przy układaniu nowych rurociągów, jak i do wypełniania nieużywanych podziemnych zbiorników oraz mieszanki do wykonywania skomplikowanych detali architektonicznych. Nowe produkty CEMEX-u będą dostępne w całej Polsce. Kampania je promująca rozpocznie się w drugim kwartale tego roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej