VAT podwyższony do 22% to wzrost cen mieszkań nawet o kilkanaście procent

2008-01-11 17:32
VAT podwyższony do 22% to wzrost cen mieszkań nawet o kilkanaście procent
Autor: Agencja inplusPR VAT podwyższony do 22% to wzrost cen mieszkań nawet o kilkanaście procent

Rozporządzenie Ministra Finansów z  24 grudnia 2007 r. przedłużające o 3 lata niższy VAT na mieszkania uchroniło Polaków od wzrostu i tak już wysokich cen mieszkań. Powodem nerwówki ostatnich tygodni związanej z groźbą podwyższenia VAT z 7 do 22% są zaniedbania w tej kwestii kolejnych rządów. Polska miała prawo do obniżonej stawki od razu po wejściu do Unii, czyli od 1 maja 2004 roku.

Angel Wings

Marnym pocieszeniem jest fakt, że mieszkania są drogie nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Dlatego też we wszystkich krajach Unii powszechnie stosuje się obniżoną stawkę VAT w budownictwie mieszkaniowym. Wszystkich, oprócz Polski.

Pierwotnie niższy VAT miał obowiązywać tylko do końca 2007 roku, jednak na początku grudnia Rada ECOFIN (tworzą ją ministrowie ds. gospodarczych i ministrowie finansów państw członkowskich UE) przedłużyła ten okres do końca roku 2010.

"Gdyby VAT został podwyższony do 22% należałoby się spodziewać wzrostu cen mieszkań nawet o kilkanaście procent. Co w konsekwencji odbiłoby się niekorzystnie na rozwoju rynku mieszkaniowego, który właśnie teraz zaczyna się rozpędzać" - komentuje Sylwester Jankowski, dyrektor finansowy firmy Wings Development, która obecnie realizuje trzy projekty mieszkaniowe we Wrocławiu.

Rozporządzenie weszło w życie 1 stycznia 2008 roku. Co prawda zmiany w dyrektywie o VAT muszą jeszcze zostać przyjęte przez Radę Europy, jednak jest to tylko formalność. Dla polskich podatników ważniejsza jest decyzja ministra. Inaczej w przypadku obniżenia stawek w późniejszym czasie doszłoby do zamieszania związanego z odzyskiwaniem nadpłat i korekt podatku.

Na przedłużeniu okresu, w którym obowiązuje 7% stawka VAT najbardziej skorzystają osoby, które budują mieszkania o powierzchni przekraczającej 150 m2 albo domy większe niż 300 m2. Po 1 stycznia 2011 r. zapłacą oni 22% VAT, ale tylko od tej części, która przekracza ustalone limity. Osoby kupujące mniejsze nieruchomości po 2010 r. ciągle będą płacić VAT w wysokości  7%.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej