UOKiK wszczął postępowanie przeciwko Yetico

2017-09-06 16:00
ocieplenie domu styropianem
Autor: Wiktor Greg Właściwości ocieplenia domu decydują o utrzymaniu ciepła w pomieszczeniach i o wysokości kosztów ogrzewania, dlatego bardzo ważne jest zastosowanie materiału izolacyjnego o wysokiej jakości i odpowiedniej grubości.

Urząd Ochrony Konkurencji (UOKiK) sprawdzi, czy producent płyt styropianowych Yetico naruszył zbiorowe interesy konsumentów. Firmie grozi gigantyczna kara pieniężna!

UOKiK wziął pod lupę firmę Yetico wskutek zawiadomienia Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GUNB) o kiepskich wynikach badań próbek styropianu tego producenta. Dodajmy, że styropian jest wyrobem najczęściej badanym przez nadzór budowlany. Niestety, wyniki najczęściej nie spełniają parametrów użytkowych, które deklarują sami producenci styropianu. A ponieważ jest on powszechnie używany do ocieplania budynków, sprawdzany jest przede wszystkim współczynnik przewodzenia ciepła oraz wytrzymałość na ściskanie i rozciąganie.

Patrz także: wyroby budowlane pod kontrolą>>

Yetico w badaniach nadzoru budowlanego

Sprawdziliśmy, że w 2016 i 2017 r. nadzór budowlany zlecił przebadanie 19 próbek płyt styropianowych Yetico. I tylko w siedmiu przypadkach badający je naukowcy z Instytutu Techniki Budowlanej i Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji nie mieli najmniejszych zastrzeżeń, co do zgodności właściwości użytkowych z deklarowanymi przez tego producenta.

– Podanie błędnych parametrów mogło narazić na straty konsumentów, którzy ocieplali swoje domy. Znając prawdziwe parametry, mogliby nie kupić tego produktu. Mogli oni również ponieść koszty związane z utratą ciepła spowodowane brakiem odpowiedniej izolacji, czy koniecznością demontażu wadliwego wyrobu – przyznaje prezes UOKiK Marek Niechciał.

Dodajmy jednak, że Yetico nie jest jedynym producentem styropianu, którego próbki zakwestionował nadzór budowlany. Każdy może sprawdzić wyniki badań wyrobów konkretnych firm w specjalnym wykazie, który publikuje GUNB na swojej stronie internetowej.

Wyniki badań próbek w 2016 r.>>

Wyniki badań próbek w 2017 r.>>

Marek Niechciał
Autor: Magdalena Niezabitowska-Krogulec/MURATOR Prezes UOKiK Marek Niechciał
Badanie GUNB
Autor: GUNB

Yetico szczyci się jakością

W UOKiK wyjaśniają, że zgodnie z prawem, firma wprowadzająca do obrotu produkt budowlany sporządza deklarację jego właściwości. Tym samym przedsiębiorca odpowiada za zgodność wyrobu z podanymi informacjami. Jeśli postawione Yetico zarzuty potwierdzą się urząd może nakazać zaniechanie praktyki i usunięcie jej skutków oraz nałożyć karę pieniężną - do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy osiągniętego w poprzednim roku.

Yetico to jeden z największych producentów wyrobów styropianowych w Polsce. Ma trzy zakłady produkcyjne – w Olsztynie, gdzie znajduje się siedziba firmy – Galewicach oraz w Gorzowie Wielkopolskim. Na swojej stronie internetowej Yetico informuje o zdobyciu tytułu „Lidera Jakości 2016” w kategorii producenci styropianu, w konkursie redakcji „Strefa Gospodarki” Dziennika Gazety Prawnej. Yetico podkreśla, że to wyróżnienie zostało przyznane głosami klientów, którzy wzięli udział w badaniu.

Patrz też: konferencja Muratoraplus dotycząca termomodernizacji>>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej