UOKiK: deweloper z Bydgoszczy naruszył interesy konsumentów

2011-07-12 10:37
Deweloper Budstol Bydgoszcz
Autor: Holding Budowlany Budstol Sp. zo.o.

Prezes UOKiK uznała, że bydgoski deweloper Holding Budowlany Budstol, naruszył zbiorowe interesy konsumentów. Deweloper zobowiązał się do zmiany kwestionowanych przez Urząd praktyk.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) na bieżąco sprawdza wzory umów pod kątem niezdozwolonych zapisów. Przeprowadzone postępowanie wykazało, że zapisy zastosowane przez Holding Budowlany Budstol z Bydgoszczy są sprzeczne z prawem. Wątpliwości urzędu wzbudziła klauzula, która zezwalała deweloperowi na zmianę rodzaju materiałów budowlanych, bez podania konkretnej przyczyny. Standardy techniczne w umowie deweloperskiej muszą zostać szczegółowo uregulowane. Nie mogą być modyfikowane bez poważnej przyczyny oraz bez zgody konsumenta. W przypadku gdyby konsument byłby niezadowolony z użytych materiałów, powinien mieć możliwość odstąpienia od umowy i zwrotu zainwestowanychy pieniędzy. Zmiana materiałów budowlanych przez dewelopera jest istotną zmianą umowy. Inną z praktyk, stosowanych przez spólkę było skrócenie czasu, w którym konsument może zgłaszać wady budynku. Urząd zakwestionował ten zapis, zgodnie z którym czas na zgłaszanie usterek rozpoczynał się od dnia zakończenia budowy.

W świetle prawa, w przypadku wady mieszkania konsument ma 3 lata od daty odbioru, a nie od daty ukończenia budowy. Stosując taką regulację, deweloper nabywa prawo do skrócenia czasu, w którym konsument mógłby zgłaszać roszczenia. Okres, który może upłynąć od daty zakończenia inwestycji do daty odbioru mieszkania, może się wydłużyć. Konsument nie może w tym czasie sprawdzić stanu mieszkania, a czas rzeczywisty na zgłaszanie ewentualnych usterek skraca się. Prezes UOKiK zakwestionowała także podawanie cen mieszkań przez dewelopera. Bydgoski holding podawał ceny netto oraz informację, że do podanej kwoty należy doliczyć podatek VAT. Praktyka ta wprowadzała kupujących w błąd, ponieważ należność podawana przez inwestora powinna uwzględniać podatek, a wartość inwestycji mogła wzrosnąć w przypadku zmiany stawki VAT. Istotną informacją przy podejmowaniu decyzji o kupnie mieszkania jest właśnie wartość brutto inwestycji.

Holding Budstol zobowiązał się do zmiany wprowadzonych zapisów oraz aneksowania niezrealizowanych jeszcze umów. Prezes UOKiK odstąpiła zatem od nałożenia kary finansowej na dewelopera. Natomiast do dnia 30 września 2011 roku holding ma obowiązek przedstawić sprawozdanie z realizacji zobowiązania. Decyzja nie jest ostateczna, ponieważ przedsiębiorca może się od niej odwołać do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej