UOKiK: Budimex oficjalnym właścicielem PNI

2011-10-20 14:24
PNI i Budimex podpisanie umowy o sprzedaży
Autor: Budimex SA Podpisanie umowy sprzedaży

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wydał zgodę na przejęcie przez Budimex, kontroli nad Przedsiębiorstwem Napraw Infrastruktury (PNI). Tym samym, budowlana spółka staje się oficjalnym właścicielem wykupionych, za kwotę ponad 200 mln złotych udziałów.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), wydał 20 października zgodę na przejęcie przez spółkę budowlaną Budimex, Przedsiębiortstwa Napraw Infrastruktury (PNI). Przypomnijmy, że Budimex wykupił 4 sierpnia, od PKP udziały PNI za 225 mln złotych.

Przeczytaj również: Lotnisko Modlin: na terminalu zawisła wiecha

Zawarta wówczas umowa miała charakter warunkowy i obowiązywała od dnia podpisania. Aktualnie po uzyskaniu aprobaty UOKiK własność udziałów PNI przechodzi z rąk PKP w posiadanie firmy budowlanej. W wyniku przeprowadzonego postępowania antymonopolowego prezes UOKiK oświadczyła, że koncentracja nie przyczyni się do istotnego ograniczenia konkurencji.

Stanowisko UOKiK

"Spółka Budimex w Warszawie zajmuje się m.in. usługami deweloperskimi oraz budową dróg kołowych i szynowych. Przedsiębiorstwo Napraw Infrastruktury (PNI) w Warszawie działa na rynkach budowy i naprawy torów kolejowych. W wyniku koncentracji Budimex zakupi 100 proc. udziałów PNI od grupy kapitałowej PKP". - czytamy w komunikacie UOKiK.

PNI - zakres działalności

PNI jest czołową spółką budowlaną, specjalizującą się w projektowaniu, budowie i modernizacji polskiej infrastruktury kolejowej. Negocjacje między PKP, a firmą Budimex trwały 4 miesiące. Ostatecznie spółki podpisały umowę o sprzedaży 4 sierpnia 2011 roku.
W ramach zawartego porozumienia zarząd Budimexu zobowiązał się do przeprowadzenia programu inwestycyjnego oraz umacniania konkurencyjnej pozycji spółki na rynku.
Warto zaznaczyć, że 8 lipca 2011 roku, Budimex podpisał pakiet gwarancji pracowniczych ze związkami zawodowymi, które działają w ramach PNI. Dokument gwarantuje zatrudnienie do końca 2016 roku oraz premię prywatyzacyjną, której wysokość będzie uzależniona od stażu pracy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej