Unijne drogi Lubelszczyzny

2010-07-27 16:37

Na tę chwilę czekało 16 powiatów. I udało się. Do 2011 r. zmodernizowanych zostanie 155 km dróg na Lubelszczyźnie. 20 lipca 2010 r. władze regionu i powiatu lubelskiego podpisały umowę o dofinansowaniu inwestycji z Regionalnego Programu Operacyjnego.

- To jedyny taki projekt w Polsce - podkreśla Krzysztof Grabczuk, marszałek województwa lubelskiego

16 powiatów z Lubelszczyzny postanowiło złożyć jeden, wspólny wniosek na modernizację dróg lokalnych w regionie. Przedsięwzięcie zostało wpisane na listę kluczowych projektów Regionalnego Programu Operacyjnego, czyli inwestycji mających największy wpływ na rozwój województwa.

 - Ten przykład pokazuje, że zamiast dbać o partykularne interesy, samorządy wolą współpracować i chcą współdziałać - zaznaczył marszałek Grabczuk.

Wspólny projekt ma jeszcze jedną zaletę.
- Powiaty nie musiały ze sobą konkurować, składając indywidualne projekty. Wówczas na wszystkie mogłoby zabraknąć pieniędzy - dodaje Sławomir Sosnowski, wicemarszałek województwa.

- Do dofinansowania wybraliśmy drogi, które pilnie potrzebują remontu i unowocześnienia. Trakty powiatowe stanowią alternatywę dla dróg wojewódzkich i krajowych, a przez to są ważnym uzupełnieniem sieci dróg na Lubelszczyźnie. Ułatwiają dostęp do miejsc atrakcyjnych turystycznie i gospodarczo - mówi

Dzięki funduszom europejskim powstanie w regionie 3,5 km nowo wybudowanych dróg, a ponad 151 km zostanie zmodernizowanych. Łączna kwota projektu to ponad 186,5 mln zł, z czego 71%, czyli 131 mln zł będzie pochodzić z unijnej dotacji. Przewiduje się, że większość prac budowlanych zostanie wykonana jeszcze w tym roku, tak aby już w grudniu 2011 r. zakończyć i rozliczyć całość inwestycji.

Co z innymi powiatami?
- Pozostałe powiaty otrzymały dofinansowanie na remont i budowę dróg, w pierwszym konkursie dotyczącym lokalnego układu transportowego, ogłoszonym jeszcze w 2008 roku. Dlatego, aby dać szansę innym samorządom, solidarnie zrzekły się udziału w „megaprojekcie" - informuje Bogdan Kawałko, dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju Regionalnego.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej