Umowa na kolejny odcinek S8 podpisana

2009-11-20 15:21

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oddział we Wrocławiu podpisała umowę na budowę odcinka drogi S8 Wrocław - Oleśnica z konsorcjum firm Mota Engil Polska i Mota Engil Portugalia. Koszt budowy 22-km trasy to 448,8 mln zł. Kierowcy skorzystają z nowego połączenia za dwa i pół roku. Drugi odcinek dolnośląskiej trasy S8 Oleśnica – Syców wybuduje firma Skanska za ok. 468 mln zł.

Długość całej S8 z Wrocławia do Sycowa wynosi 55 km, w tym 8 km istniejącej obwodnicy Oleśnicy. Koszt robót budowlanych dla obu odcinków to około 900 mln zł.

Trasa S8 Wrocław – Syców to:
- 2 jezdnie po dwa pasy ruchu i pas awaryjny
- 6 węzłów drogowych: Łozina, Dąbrowa, Cieśle, Szczodrów, Syców Wschód i Syców Zachód
- 9 obiektów inżynierskich w ciągu S8
- 24 obiekty inżynierskie nad S8
- 6 Miejsc Obsługi Podróżnych (MOP): dwa MOP- y III kategorii ( parking, stacja benzynowa, restauracja i motel) - Michałowice Pd., Michałowice PN. oraz 4 MOP-y I kategorii (parking) - Jonas Pd, Jonas Pn, Syców Pd i Syców Pn. W MOP-ach I kategorii zaplanowano rezerwę terenu dla realizacji w przyszłości stacji paliw i motelu.

Trasa S8 będzie wyposażona w elementy chroniące środowisko. Powstaną tu ekrany akustyczne. Na przezroczystych zaprojektowano nadruki z czarnej folii dla minimalizacji ryzyka zderzenia się ptaków z ekranami. System ochrony akustycznej będzie miał - w zależności od potrzeb - wysokość 3-8 m. Łączna długość ekranów wynosi około 12 km. Na S8 wybudowanych zostanie 8 przejść dla zwierząt, na których zostaną zamontowane osłony przeciwolśnieniowe. Trasa zostanie ogrodzona.

Dolnośląski odcinek drogi ekspresowej S8 rozpoczyna się tuż za węzłem "Pawłowice", w miejscu gdzie kończy się budowana obecnie Autostradowa Obwodnica Wrocławia. Cała trasa S8 przebiega nowym śladem i jest zlokalizowana na północ od istniejącej drogi krajowej nr 8. Trasa S8 na odcinku Wrocław–Syców przebiega przez tereny województwa dolnośląskiego należące do gmin: Wisznia Mała w powiecie trzebnickim, Długołęka w powiecie wrocławskim, Dobroszyce, Oleśnica, Syców w powiecie oleśnickim oraz na krótkim odcinku (477 m) przez województwo wielkopolskie, na terenie gminy Perzów w powiecie Kępno. Dolnośląski odcinek S8 biegnie poza terenami zabudowanymi.

Realizacja drogi ekspresowej S8 jest jedną z najważniejszych inwestycji drogowych rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2008-2012. Jej charakter jest ponadregionalny, ponieważ połączy stolicę Dolnego Śląska z Warszawą. Stworzy bezpieczne nowe połączenie drogowe zapewniające wysoki komfort międzyregionalnego ruchu drogowego o dużych prędkościach w połączeniach o znaczeniu krajowym. Dolnośląski odcinek S8 realizowany jest w systemie Projektuj i Buduj.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej