Ukraina poprawia drogi na EURO

2009-11-12 15:59

U naszego partnera od mistrzostw EURO 2012 trwają największe w historii kraju remonty dróg i budowa autostrad. Tymczasem 11 grudnia UEFA ma ogłosić, które ukraińskie miasta, poza Kijowem, będą ostatecznie gospodarzami rozgrywek - na "wyrok" czekają jeszcze Charków, Lwów i Donieck.

Jak podała Państwowa Służba Dróg Samochodowych Ukrainy „UkrAvtoDor" jak dotąd wydanych zostało 1708,279 mln hrywien. Fundusze te przeznaczone zostały na budowę nowych dróg samochodowych i poprawę istniejących autostrad, z których będą korzystać goście EURO 2012.

Według zastępcy szefa UkrAvtoDoru - Mykoły Berezowskiego, głównym zadaniem w 2009 r. jest budowa obwodnic wokół miast organizatorów EURO 2012, jak również poprawa jakości dróg krajowych na trasie Kijów-Czop, Kijów-Kowel-Jahodyn, oraz Kipty-Głuchów-Bachivsk:
- Oczywiście niemożliwe jest zrealizowanie tak dużych projektów według europejskich standardów w ciągu jednego roku. Dlatego budowy i remonty prowadzone są krok po kroku - powiedział.
Jeszcze w tym roku mają zostać oddane do użytku: droga M-07 na trasie Kijów-Kowel-Jahodyn w Zytomyrsku, Równych i obwodzie Wołyńskim, droga M-02 na trasie Kijów-Głuchów-Bachivsk na odcinku Chernihivska i regionu Sumy, droga P-51 Charków-Pereszczepino-Nowomoskowsk w regionie Charkowa i Dniepropietrowska oraz droga M-05 Kijów-Odessa w regionie Kijowskim i Odesskim.

Przy okazji warto dodać, Gabinet Ministrów Ukrainy wydzieli z Funduszu Stabilizacyjnego blisko półtora miliarda hrywien (ok. 216 mln euro) na przygotowanie obiektów infrastrukturalnych niezbędnych do przeprowadzenia finałów EURO 2012.

Decyzję rząd ukraiński podjął już 21 października, a rozporządzenie w tej sprawie opublikowane zostało w pierwszych dniach listopada.
Dokument określa beneficjentów rządowej dotacji wynoszącej w sumie miliard 492 mln 771 tys. hrywien (1 hrywna = ok. 0,61 zł). Będą nimi cztery resorty - transportu i łączności (701 mln), rodziny, młodzieży i sportu (664 mln), spraw socjalnych (80 mln) oraz finansów (47,6 mln).
W rozporządzeniu określono szczegółowo przeznaczenie dodatkowych środków finansowych. Największa dotacja dotyczy rekonstrukcji Narodowego Kompleksu Sportowego "Olimpijski" w Kijowie, na którą przeznaczonych zostanie ponad 504 miliony hrywien. Budowa stadionu we Lwowie zasilona zostanie kwotą 50 mln, na dokończenie rekonstrukcji i przebudowy komunalnego stadionu w Charkowie przeznaczonych będzie 106,6 mln. W planach ujęto także dotacje na modernizację stadionu Państwowego Uniwersytetu Kultury Fizycznej we Lwowie (3,2 mln). Znacząca kwota - ponad 701 mln hrywien przenaczona będzie na projektowanie, budowę, rekonstukcję i remonty lotnisk.

W związku z przygotowaniami do EURO 2012 ponad 47 mln hrywien przeznaczonych zostanie na budowę i przystosowanie infrastruktury Narodowego Uniwersytetu Państowej Służby Cywilnej, a budowa drugiej nitki głównego miejskiego kolektora kanalizacyjnego w Kijowie, którego część znajduje się na terenie stadionu Olimpijskiego, dofinansowana zostanie kwotą 80 mln hrywien.

Rozporządzenie zobowiązuje jednocześnie beneficjentów do comiesięcznego raportowania do Ministerstwa Finansów stanu wykorzystania dodatkowych środków budżetowych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej