Termomodernizacja okiem studenta

2007-05-22 17:45
rokwool
Autor: brak danych

Znamy już wyniki konkursu na projekt architektoniczny termomodernizacji domu. Jury, w skład którego weszli specjaliści w dziedzinie oceny efektywności energetycznej budynków, wyróżniło pięć osób. Organizatorem tego ogólnopolskiego przedsięwzięcia dla studentów architektury i budownictwa był Rockwool Polska.

Uroczyste zakończenie konkursu odbyło się 16 maja 2007 roku we Wrocławiu. Nagroda w wysokości 3 tys. zł i licencja AutoCAD LT przypadła w udziale dwóm osobom: Dariuszowi Kruczkowskiemu i Adamowi Łabędziowi. Oni też zostali zaproszeni na miesięczną praktykę w Dolnośląskiej Agencji Energii i Środowiska. W gronie wyróżnionych znaleźli się także Martyna Rutkowska, Łukasz Piasta i Marta Niedbalec. To właśnie w ich pracach zostały najlepiej zaprojektowane izolacje i redukcja mostków termicznych.

Celem projektu "Energooszczędna modernizacja z Rockwool" było przedstawienie korzyści płynących z prawidłowo przeprowadzonej termomodernizacji domu. Pod uwagę brano obiekty, które powstały w latach sześćdziesiątych, siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Dlaczego? Ponieważ zarówno obowiązujące wtedy przepisy, jak i brak podstawowych materiałów budowlanych przyczyniły się do powstawania budynków znacznie odbiegających od dzisiejszych standardów izolacji. Efektem tego był i jest bardzo wysoki koszt ich utrzymania, trudny do zaakceptowania dla właścicieli.

Konkurs ogłoszono pod koniec marca 2007 roku. Sam projekt ruszył jednak kilka miesięcy wcześniej, we wrześniu 2006 roku. Na początku organizatorzy wybrali dwa domy, w których zmierzono ilość zużywanej energii, a następnie Dolnośląska Agencja Energii i Środowiska przeprowadziła w nich audyty energetyczne. Ocenie poddano m.in. właściwości cieplne przegród zewnętrznych oraz sprawność systemu grzewczego i wentylacyjnego. Agencja  sprawdziła stan techniczny i stopień eksploatacji obiektów, a w końcowym etapie przeprowadziła badania termowizyjne. Uzyskane informacje miały posłużyć do ustalenia zakresu podstawowych czynności termodernizacyjnych. Przygotowując projekty, uczestnicy konkursu mogli skorzystać z materiałów pomocniczych, m.in. z aktualnej inwentaryzacji budynków, zdjęć czy raportu z badań termowizyjnych. Udostępniono im również program wspomagający wykonanie obliczeń bilansu, izolacji termicznej przegród budowlanych oraz optymalizację grubości ocieplenia.

Na podstawie zwycięskiej pracy powstanie projekt budowlany modernizacji wybranego domu, a w sierpniu 2007 roku przeprowadzona będzie termomodernizacja. By przedstawić jej korzyści, w kolejnym okresie grzewczym dom zostanie ponownie opomiarowany.

Patronat nad konkursem objęły: Dolnośląska Agencja Energii i Środowiska, Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego oraz Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej