Szybciej z Wrocławia do stolicy

2009-09-02 16:14
Budowa dróg ekspresowych
Autor: Min. Infrastruktury

Do 2012 roku ma być gotowe 246 km drogi ekspresowej S8 z Wrocławia do Warszawy. Pozostałą część tej trasy pokonamy po starej drodze krajowej nr 8. To powinno skrócić trasę do stolicy nawet o 40 minut...

Wrocławski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczął poszukiwanie inżyniera kontraktu do budowy nowej drogi ekspresowej przez Dolny Śląsk z Wrocławia do Sycowa. Przetarg na wykonawcę też jest już bliski rozstrzygnięcia - otwarcie ofert planowane jest na 7 września. Budowa powinna ruszyć jeszcze w tym roku.

Droga będzie w każdym kierunku dwupasmowa z pasami awaryjnymi. Przejazd będzie bezkolizyjny, bez żadnych skrzyżowań, dlatego na tym 60-kilometrowym odcinku S8 powstanie ponad 30 mostów i estakad. Na trasie pojawi się 6 punktów MOP.
Żeby jednak dojechać S8 z Wrocławia do Warszawy muszą powstać również jej odcinki w Wielkopolsce, Łódzkiem i na Mazowszu. Dobrym tego sygnałem jest fakt, że oddziały GDDKiA z Poznania, Łodzi i Warszawy przyspieszyły swoje przygotowania do budowy. Urzędnicy zapewniają, że większość drogi ekspresowej będzie gotowa na EURO 2012. Czyli kibice z Warszawy do Wrocławia lub odwrotnie po wjechaniu na S8 będą mogli pokonać duży odcinek tej trasy (z Wrocławia do węzła Walichnowy na pograniczu województw wielkopolskiego i łódzkiego) ze stałą prędkością 110km/godz., potem trzeba będzie zjechać na starą krajową „ósemkę" aż do Piotrkowa Trybunalskiego i potem znowu na drogę ekspresową. Dostosowana do jej parametrów zostanie tzw. gierkówka, prowadząca z Katowic do Warszawy przez Piotrków Trybunalski. Będzie ona szersza i płaska jak stół. Szacuje się, że do Warszawy będzie można dojechać w czasie poniżej 5 godzin.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej