Szesnaście priorytetów

2007-05-24 14:02
Inwestycje w Warszawie
Autor: brak danych

W sierpniu 2006 roku Warszawa przygotowała wnioski o dofinansowanie z unijnego budżetu na lata 2007-2013. Wśród nich jest szesnaście szczególnie ważnych projektów, które urzędnicy chcą zrealizować za pieniądze unijne.

Warszawa przygotowała 40 projektów o łącznej wartości 17,6 mld zł. Wśród nich znajduje się szesnaście bardzo ważnych dla miasta inwestycji. Zdobycie pieniędzy z Unii Europejskiej na te projekty ratusz traktuje priorytetowo.
Najważniejszą inwestycją wymienianą przez miasto jest budowa drugiej linii metra wraz z zakupem nowych pociągów. Biuro Funduszy Europejskich wyceniło to przedsięwzięcie na 7,5 mld zł. W pierwszej kolejności powinien powstać odcinek pomiędzy rondem Daszyńskiego a Dworcem Wileńskim. Inne ważne dla stolicy projekty to inwestycje Zarządu Dróg Miejskich. Wśród nich znajdują się m.in.: budowa mostu Północnego z dojazdami oraz Trasy N-S między ulicą Marynarską i Trasą AK. Szefowie Tramwajów Warszawskich unijne pieniądze chcą pozyskać na przebudowę torowiska wzdłuż alei Jana Pawła II i obsługę tramwajową Tarchomina. Ponadto Zarząd Transportu Miejskiego chce wybudować kolejne parkingi w systemie Parkuj i Jedź.

Dokumenty przygotowane dla Brukseli wskazują na to, że miasto chce powrócić do pomysłu rozbudowania Szybkiej Kolei Miejskiej. Ratusz chce, aby budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej także była współfinansowana z UE. Na projekty kulturalne i drogowe stolica może otrzymać 85 proc. kosztów inwestycji, a na te związane z metrem i tramwajami -50 proc. Wnioski o dotacje władze miasta mogą składać do końca 2006 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej