Sytuacja na rynku architektonicznym w czasie kryzysu

2009-06-24 18:31

Obecna sytuacja gospodarcza na świecie bez wątpienia odbija się na na rynku architektonicznym w Polsce. W chwili obecnej zamówienia realizowane są nie jako z rozpędu po bardzo dobrej koniunkturze w budownictwie w latach minionych, ale symptomy spowolnienia widoczne są w branży architektonicznej - mówi Paweł Zawadzki z Tryboń PPI.

Firmy deweloperskie redukują plany na przyszłość bądź to przerywając dotychczasowe projekty, bądź nie rozpoczynają nowych zakładanych w harmonogramach. Skutkuje to zmniejszeniem zamówień dla pracowni architektonicznych. Kończone są dotychczasowe duże projekty gdzie cykl realizacji jest dość długi. Brak jest jednak wyraźnych perspektyw na przyszłość .
Szczególny niepokój budzi zastój na rynku mieszkaniowym. Pracownie starają się ratować portfel zamówień mniejszymi zleceniami lub realizując nietypowe projekty, w których do tej pory się nie specjalizowały. Przykładem mogą być różnego rodzaju przebudowy, nadbudowy oraz inwentaryzacje. Niewątpliwie cenną umiejętnością będzie teraz elastyczność i możliwość szybkiej adaptacji do nowych zmieniających się warunków. Trudno dziś przewidzieć dalszy rozwój sytuacji. Wszystko będzie zależało od ogólnych nastrojów w gospodarce oraz dostępności kredytów mieszkaniowych .

Paweł Zawadzki, Tryboń PPI
Autor: brak danych Paweł Zawadzki, Tryboń PPI
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej