Swisspor udostępnia laboratoria

2008-04-25 14:55
Swisspor udostępnia laboratoria
Autor: Ka Swisspor udostępnia laboratoria

Założenia koncepcyjne zwycięskiego projektu konkursu "Przegroda termoizolacyjna przyszłości" będą skonfrontowane z rzeczywistością. Badania prototypu izolacji wykonanej z "Petopianu" - nowego materiału, który może być produkowany z przetwarzanych butelek typu PET - mogą być przeprowadzone w udostępnionym przez firmę Swisspor Polska specjalistycznym laboratorium.

Konkurs "Przegroda termoizolacyjna przyszłości" został 19 marca 2008 roku oficjalnie zakończony spotkaniem z autorami wszystkich nagrodzonych prac, którzy mieli okazję zaprezentować swoje pomysły przed gronem dziennikarzy, naukowców i polityków zaproszonych na tę uroczystość. To jednak nie koniec współpracy z wynalazcami wyselekcjonowanymi w ramach konkursu. Laureaci I nagrody: Szymon Firląg, Marek Knor i Piotr Pięta mają szansę na specjalny grant przyznany przez Naczelną Organizację Techniczną, który pozwoli im na zbudowanie prototypu izolacji wykonanej z "Petopianu" - nowego materiału, który według ich projektu może być produkowany z przetwarzanych butelek typu PET - w specjalistycznym laboratorium Swisspor Polska.

"Przy każdej fabryce firmy Swisspor działa nowocześnie wyposażone laboratorium, którego zadaniem jest bieżące monitorowanie jakości surowców, półproduktów i wyrobów gotowych. Wszystkie surowce są badane pod kątem parametrów zdefiniowanych w zakładowym systemie jakości. Pozytywny wynik badań jest warunkiem przyjęcia przez nas dostawy. Podczas produkcji w sposób ciągły sprawdzana jest jakość naszych wyrobów. Każda partia produktów schodzących z linii jest badana w laboratorium. Wysoka jakość przyrządów laboratoryjnych pozwala także na zastosowanie ich do badań naukowych. Dlatego na prośbę laureatów naszego konkursu jesteśmy w stanie udostępnić im nasze laboratoria do przebadania prototypu" - powiedział Jacek Szwoch, prezes zarządu firmy Swisspor Polska.

"Nasze doświadczenia zdobywane przy bezpośredniej współpracy z klientami nasuwają nam różne pomysły innowacji oraz udoskonaleń. Chętnie przekażemy te przemyślenia laureatom konkursu z prośbą o sugestie rozwiązań. Mamy nadzieję, że współpraca z państwowym systemem finansowania działalności innowacyjnej, pozwoli nam na stworzenie ciekawych produktów i technologii" - powiedział Robert Kaczor, dyrektor handlowy firmy Swisspor Polska.

Przypomnijmy, że firma Swisspor jest międzynarodowym producentem materiałów izolacyjnych o 60-letniej tradycji. W Polsce koncern działa od 1999 roku. Swisspor Polska ma 3 linie do produkcji styropianu, dwie linie produkcyjne styropapy oraz najnowocześniejszą w Europie fabrykę pap termozgrzewalnych w Międzyrzeczu. W połowie 2008 roku uruchomiona zostanie w Pelplinie czwarta fabryka styropianu. Firma współpracuje z Instytutem Technologii Materiałów Budowlanych krakowskiej AGH oraz z Wydziałem Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej.

Szymon Firląg
Autor: Ka "Petopian ekstrudowany - materiał termoizolacyjny na bazie poli(tereftalanu) etylenu (PET)" - prezentacja: Szymon Firląg.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej