Swisspor nagradza myślenie innowacyjne

2007-05-17 13:53

W szwajcarskiej edycji racjonalizatorskiego konkursu  producenta materiałów termoizolacyjnych, ośmioosobowe jury złożone z naukowców i praktyków, przyznało trzy równorzędne nagrody po 33 333 franków szwajcarskich za - innowacyjne projekty racjonalizatorskie w obszarze termoizolacyjności budynków.

Komisja brała pod uwagę nowatorstwo, wykonalność i trwałość proponowanych rozwiązań. Uroczystość rozdania nagród odbyła się pod koniec stycznia 2007 roku , podczas targów budowlanych Swissbau 2007.

Nagrodę za zrealizowany obiekt otrzymał architekt Bob Gysin z Zurychu z zespołem, za budynek biurowy Forum Chriesbach w Dübendorf w Niemczech, w którym pracuje 150 osób, i który zużywa tylko 25 procent energii potrzebnej do ogrzania tradycyjnego biurowca. Realizacja została wykonana w technologii tzw. Nullenergiehaus, wykorzystującej rozwiązania budynku pasywnego eliminujące z obiektu instalacje grzewcze i klimatyzacyjne.

Nagrodę za wykorzystanie energii geotermalnej zdobyli Bruno Wermelinger i jego  współpracownik Roger von Euw. Laureaci zaprezentowali projekt przegrody z barierą temperaturową. Ciepła woda geotermalna zmniejsza w niej różnicę temperatury pomiędzy zewnętrzną i wewnętrzną powierzchnią ściany budynku.

Z kolei nagrodę za pracę nad izolacją typu vakuum otrzymał Albert Ijspeert z centrum badawczego CERN pod Genewą. Zaproponował on ulepszenie materiału wypełniającego przegrodę typu vakkum oraz sposobu łączenia paneli systemowych. Izolacja typu vakkum to ściana z wbudowanym wewnątrz systemem absorpcji energii, który ma za zadanie wykorzystywać energię nagromadzoną w ciągu dnia do zmniejszania różnicy temperatury w przegrodzie w nocy.

Na rozpisany na początku 2006 roku konkurs wpłynęło 76 prac.  W podsumowaniu wyników jurorzy podkreślili wysoki poziom uczestników. Celem konkursu jest poszukiwanie wśród szwajcarskiej kadry technicznej innowacyjnych rozwiązań przyczyniających się do oszczędzania energii w budynkach oraz do ochrony środowiska naturalnego. Zadaniem tego przedsięzięcia jest także upowszechnianie wiedzy na temat oszczędności energii w budynkach.

W marcu 2007 roku polski oddział koncernu Swisspor ogłosił krajową edycję konkursu, który otrzymał u nas nazwę  - "Przegroda termoizolacyjna przyszłości". Termin nadsyłania prac upływa 20 września 2007 roku. Ogłoszenia wyników należy spodziewać się pod koniec tego roku. Szczegóły konkursu można znaleźć na stronie internetowej http://www.przegrodaprzyszlości.pl/.

Szwajcarska firma Swisspor (działająca od blisko 60 lat) jest międzynarodowym producentem materiałów termo- i hydroizolacyjnych. W Polsce jest obecna od 1999 roku. Ma 3 fabryki styropianu  i jedną fabrykę  pap termozgrzewalnych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej