Swisspor nagradza myślenie innowacyjne

2007-05-17 13:53

W szwajcarskiej edycji racjonalizatorskiego konkursu  producenta materiałów termoizolacyjnych, ośmioosobowe jury złożone z naukowców i praktyków, przyznało trzy równorzędne nagrody po 33 333 franków szwajcarskich za - innowacyjne projekty racjonalizatorskie w obszarze termoizolacyjności budynków.

Komisja brała pod uwagę nowatorstwo, wykonalność i trwałość proponowanych rozwiązań. Uroczystość rozdania nagród odbyła się pod koniec stycznia 2007 roku , podczas targów budowlanych Swissbau 2007.

Nagrodę za zrealizowany obiekt otrzymał architekt Bob Gysin z Zurychu z zespołem, za budynek biurowy Forum Chriesbach w Dübendorf w Niemczech, w którym pracuje 150 osób, i który zużywa tylko 25 procent energii potrzebnej do ogrzania tradycyjnego biurowca. Realizacja została wykonana w technologii tzw. Nullenergiehaus, wykorzystującej rozwiązania budynku pasywnego eliminujące z obiektu instalacje grzewcze i klimatyzacyjne.

Nagrodę za wykorzystanie energii geotermalnej zdobyli Bruno Wermelinger i jego  współpracownik Roger von Euw. Laureaci zaprezentowali projekt przegrody z barierą temperaturową. Ciepła woda geotermalna zmniejsza w niej różnicę temperatury pomiędzy zewnętrzną i wewnętrzną powierzchnią ściany budynku.

Z kolei nagrodę za pracę nad izolacją typu vakuum otrzymał Albert Ijspeert z centrum badawczego CERN pod Genewą. Zaproponował on ulepszenie materiału wypełniającego przegrodę typu vakkum oraz sposobu łączenia paneli systemowych. Izolacja typu vakkum to ściana z wbudowanym wewnątrz systemem absorpcji energii, który ma za zadanie wykorzystywać energię nagromadzoną w ciągu dnia do zmniejszania różnicy temperatury w przegrodzie w nocy.

Na rozpisany na początku 2006 roku konkurs wpłynęło 76 prac.  W podsumowaniu wyników jurorzy podkreślili wysoki poziom uczestników. Celem konkursu jest poszukiwanie wśród szwajcarskiej kadry technicznej innowacyjnych rozwiązań przyczyniających się do oszczędzania energii w budynkach oraz do ochrony środowiska naturalnego. Zadaniem tego przedsięzięcia jest także upowszechnianie wiedzy na temat oszczędności energii w budynkach.

W marcu 2007 roku polski oddział koncernu Swisspor ogłosił krajową edycję konkursu, który otrzymał u nas nazwę  - "Przegroda termoizolacyjna przyszłości". Termin nadsyłania prac upływa 20 września 2007 roku. Ogłoszenia wyników należy spodziewać się pod koniec tego roku. Szczegóły konkursu można znaleźć na stronie internetowej http://www.przegrodaprzyszlości.pl/.

Szwajcarska firma Swisspor (działająca od blisko 60 lat) jest międzynarodowym producentem materiałów termo- i hydroizolacyjnych. W Polsce jest obecna od 1999 roku. Ma 3 fabryki styropianu  i jedną fabrykę  pap termozgrzewalnych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej