Świętokrzyskie: termomodernizacja budynków za dotacje

2011-12-14 14:57
Termomodernizacja
Autor: Termoorganika

Budynki użyteczności publicznej w województwie Świętokrzyskim czeka termomodernizacja. Przedsięwzięcie obejmie obiekty z powiatu Skarżyskiego, których izolacja termiczna jest w złym stanie. Zarząd województwa podpisał umowę na dofinansowanie projektu ze środków unijnych. Całkowity koszt inwestycji opiewa na ponad 8 mln złotych netto.

Spcjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w powiecie Skarżyskim
Autor: www.soswnr1skarzysko.prv.pl Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy

W 2010 roku rozpoczęła się termomodernizacja budynków szkolnych należących do powiatu Skarżyskiego. W marcu 2011 roku, ruszył drugi etap przedsięwzięcia, w wyniku czego zostanie poddanych termomodernizacji kolejnych 7 obiektów w regionie.
Zarząd powiatu Skarżyskiego podpisał umowę o dofinansowanie inwestycji dotyczącej termomodernizacji budynków użyteczności publicznej. Dokument został podpisany 13 grudnia.

Przeczytaj również: Słubice odbudują drogi za milionowe dofinansowanie

Jakie obiekty obejmie termomodernizacja?

Termomodernizacja obejmie 7 obiektów znajdujących się na terenie powiatu Skarżyskiego. Są to:

  1. Obiektu po Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 - budynek z 1963 roku,
  2. Zespołu Szkół Technicznych - część obiektu wybudowana została w 1931 roku z cegły ceramicznej,
  3. Zespołu Szkół Ekonomicznych - budynek czterokondygnacyjny z 1954 roku, częściowo podpiwniczony wykonany z cegły żerańskiej,
  4. Zespołu Szkół Transportowo-Mechatronicznych,
  5. II Liceum Ogólnokształcącego - budynek z kondygnacjami nadziemnymi i podziemnymi murowanymi,
  6. III Liceum Ogólnokształcącego - budynek z 1931 roku z cegły,
  7. Zespołu Opieki Zdrowotnej - obiekt z 1959 roku.

Termomodernizacja obiektów. Uzasadnienie projektu.

Inwestycja ma na celu poprawić stan techniczny budynków. Aktualnie izolacja termiczna w/w obiektów nie jest zadowalająca. Budynki wykazują znaczne straty ciepła, które są spowodowane niewłaściwą konstrukcją budowlaną. Obiekty te mają nieszczelne ściany, stropy oraz stropodachy, natomiast stolarka okienna i drzwiowa jest mocno zniszczona. W efekcie, w okresie zimowym w budynkach następuje znaczne wychłodzenie pomieszczeń, co uniemożliwia utrzymanie właściwej temperatury w czasie sezonu grzewczego. Ponadto, instalacje centralnego ogrzewania są przestarzałe, a rozwiązania techniczne niesprawne.
Całkowity koszt inwestycji to 8,92 mln złotych, z czego 4,46 mln złotych to dotacje z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Warto zaznaczyć, że powiat Skarżyski pozyskał równiez środki finansowe z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w kwocie 3 mln 56 tys. złotych. Przedsięwzięcie będzie realizowane w ramach działania „Rozwój systemów lokalnej infrastruktury ochrony środowiska i energetycznej” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej