Światowe uznanie dla Katowic

2007-12-20 13:26
Światowe uznanie dla Katowic
Autor: Lighthouse Consultants Sp.z o.o. Światowe uznanie dla Katowic

Projekt węgierskiej firmy TriGranit - Silesia City Center - reprezentujący miasto Katowice zwyciężył w finale prestiżowego konkursu World Leadership Awards 2007. Nagrody w tym konkursie są przyznawane miastom i inwestorom za projekty i rozwiązania z różnych dziedzin. W tym roku do konkursu zgłoszono projekty z ponad 400 miast z całego świata.

W Londynie odbyła się prezentacja miast nominowanych przez międzynarodowe jury konkursu do finału World Leadership Awards 2007 (29 prezentacji z różnych dziedzin zarządzania miastem). Konkurs promuje te miasta na świecie, które mogą być przykładem i inspiracją dla innych aglomeracji, borykających się z podobnymi problemami. World Leadership Awards to doskonała okazja promocji miasta (zaprezentowanie osiągnięć na międzynarodowym forum) i możliwość poznania nowatorskich rozwiązań orazprojektów realizowanych z powodzeniem przez inne aglomeracje. Konkurs organizuje stowarzyszenie non - profit The World Leadership Forum.

Katowicką Silesię nominowano w kategorii "Gospodarka i zatrudnienie". W ścisłym finale pokonała ona projekty z Indii oraz Republiki Południowej Afryki. Podczas przeglądu finalistów jury poznało polskie elementy rozwijanej w Europie przez TriGranit koncepcji "city center". W Katowicach są to:

  • centrum handlowo-rozrywkowe Silesia City Center, oddane do użytku w listopadzie 2005 r.; obecnie należące do austriackiego funduszu Immoeast i zarządzane przez spółkę SCC Management;
  • powstające osiedle Dębowe Tarasy (ok. 1000 mieszkań) - pierwsze mieszkania zostaną przekazane w I kwartale 2008 r.;
  • planowane biurowce Silesia Towers (ok. 65 000 m2 pow. biurowej klasy A), z których jeden będzie najwyższym tego typu budynkiem w regionie - zakładane rozpoczęcie budowy w 2008 r.

Komisja konkursowa doceniła pozytywny wpływ inwestycji na gospodarkę i rynek pracy Katowic oraz całego regionu, w tym zwłaszcza:

  • rewitalizację poprzemysłowego terenu (30 ha) po byłej kopalni;
  • wkład w rozwój nowoczesnego handlu i usług;
  • inwestycje w miejską infrastrukturę (drogi, sieci mediów);
  • stworzenie nowych miejsc pracy i planowane utworzenie kolejnych;
  • podnoszenie atrakcyjności inwestycyjnej dzięki oddawaniu do użytku nowych powierzchni mieszkaniowych i biurowych;
  • wkład w rozwój pozytywnego wizerunku miasta i regionu
  • społeczne ożywienie dzielnicy Dąb - miejsca inwestycji

TriGranit jest jedną z największych firm deweloperskich w Europie Środkowej i Wschodniej, specjalizującą się w realizacji wielofunkcyjnych centrów miejskich i zarządzaniu obiektami wchodzącymi w ich skład. Firma ma siedzibę w Budapeszcie i działa na rynku nieruchomości od 1997 r. Udziałowcami firmy są: Sándor Demján, Peter Munk, Nathaniel Rothschild i Dr Sándor Csányi oraz austriacki fundusz inwestycyjny Immoeast Immobilien Anlagen. TriGranit prowadzi działalność w 10 krajach Europy. Wartość rynkowa portfela projektów TriGranit wynosi 1,6 mld euro.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej