Stocznia Gdańsk: nowa fabryka wież wiatrowych

2011-10-10 15:32
Fabryka, Stocznia Gdańsk
Autor: Stocznia Gdańsk SA

W Gdańsku powstanie nowa hala zakładu produkcyjnego wież wiatrowych. Fabryka zostanie wybudowana na terenie Stoczni Gdańsk. Roboty budowlane zrealizuje Budimex, a spółka GSG Towers wyposaży obiekt w niezbędne zaplecze techniczne. Fabryka rozpocznie proces produkcyjny na początku 2013 roku.

Spółka budowlana Budimex podpisała 6 pażdziernika, z firmą GSG Towers kontrakt, na budowę fabryki wież wiatrowych w Gdańsku.
W ramach umowy o roboty budowlane Budimex wybuduje zakład produkcyjny, do wytwarzania podwodnych elementów siłowni wiatrowych w stoczni Crist oraz budynek socjalny wraz z instalacjami budowlanymi. Nowa fabryka zostanie wybudowana na terenie Stoczni Gdańsk.
Wartość umowy o roboty budowlane wynosi 96 340 324,62 złotych netto. Całkowity koszt inwestycji to ok. 180 mln złotych. Budimex wybuduje halę produkcyjną, natomiast obiekt w niezbędne urządzenia technologiczne wyposaży spółka GSG Towers. Nowa fabryka powstanie w ciągu 15 miesięcy.
– Będzie to jedyna i największa fabryka wież wiatrowych onshore i offshore w Polsce. Mamy już pozwolenie na budowę. W połowie listopada planujemy rozpoczęcie prac budowlanych. Podpisanie umowy i budowa fabryki to realizacja naszego biznesplanu i kolejny etap zwiększania zdolności produkcyjnych w zakresie wież wiatrowych na terenie Stoczni Gdańsk, o ok. 300 sztuk rocznie. – podkreśla Andrzej Stokłosa, prezes SG SA.

Nowa fabryka - opis inwestycji

Nowa fabryka wież wiatrowych o powierzchni 20 tys. m2 zostanie wybudowana vis-a-vis istniejącej hali prefabrykacyjnej, w której produkowane są maszty do elektrowni wiatrowych, a także statki i konstrukcje stalowe. Zakład produkcyjny wraz z przylegającą nową linią malarską, będzie miał najnowocześniejsze rozwiązania ekologiczne. System oczyszczania powietrza na terenie obiektu, będzie się składał z 6 adsorberów. Nowoczesne rozwiązania uniemożliwią przedostanie się do środowiska szkodliwych substancji. Za wyposażenie w niezbędne maszyny i urządzenia, jak suwnice oraz cały ciąg technologiczny odpowiedzialna będzie spółka GSG Towers.

Stocznia Gdańska, a produkcja wież wiatrowych

Produkcja wież wiatrowych na terenie Stoczni Gdańsk rozpoczęła się pod koniec 2010 roku. W trakcie niespełna rocznej działalności GSG Towers w branży odnawialnych źródeł energii (OZE) podpisano umowy ramowe z kluczowymi producentami turbin.
Dzięki podpisanym kontraktom GSG Towers ma zagwarantowany portfel zamówień na najbliższe lata. Rynek energii z wiatru w Polsce i innych krajach Europy Środkowo – Wschodniej ma przed sobą perspektywy silnego wzrostu dzięki wsparciu Dyrektywy UE, która mówi, że 15% energii produkowanej w Polsce do 2020 roku, musi pochodzić ze źródeł odnawialnych. Bardzo silny wzrost przewidywany jest również na rynku energii produkowanej z morskich farm wiatrowych. Dlatego też w nowej fabryce będzie można produkować nie tylko wieże lądowe (onshore), ale także morskie (offshore). Zlokalizowana w północnej części Polski produkcja wież, zapewnia łatwy dostęp do Morza Bałtyckiego. Umożliwia to dostarczanie gotowych elementów wież nie tylko drogą lądową, ale także morską do krajów Europy oraz farm zlokalizowanych na akwenach Morza Bałtyckiego i Północnego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej