Stadion Narodowy w budowie od 500 dni...

2010-02-18 12:26
Budowa SN luty 2010
Autor: NCS/Jerzy Kośnik

A zaczęło się 7 października 2008 roku - firma Pol-Aqua rozpoczęła I etap budowy, który polegał na przygotowaniu terenu pod nowy obiekt oraz wykonaniu głębokich fundamentów...

Rozebrano pozostałości po Stadionie X-lecia, wywieziono 330 000 m3 ziemi i 6500 m3 pokruszonego betonu. Umieszczono w ziemi ponad 14 tys. żelbetowych pali prefabrykowanych i wierconych oraz kolumn żwirowych.

Generalnym Wykonawcą II etapu budowy Stadionu Narodowego jest Konsorcjum Alpine Bau Deutschland AG, Alpine Bau GmbH, Alpine Construction Polska Sp. z o.o., Hydrobudowa Polska SA i PBG SA. Prace rozpoczęto w maju 2009 roku. Obejmuje on roboty budowlano-instalacyjne, potrzebne do całkowitego wykonania obiektu. Obecnie wykonywane są roboty budowlane przy konstrukcji żelbetowej niecki stadionu. Ułożono już ponad 120 000 m3betonu ze 198 000 m3przewidzianych w projekcie.

Trwają przygotowania do montażu konstrukcji stalowej wsporczej dachu, niezależnej od konstrukcji żelbetowej. Konstrukcja dachu to system lin stalowych rozpiętych na stalowej konstrukcji wsporczej. Długość stalowych lin wyniesie 71 kilometrów, a ich łączna waga to ponad 2000 ton. Konstrukcja dachu spocznie na 72 potężnych słupach, z których każdy będzie miał ok. 33 m wysokości i ponad 30 ton wagi. Ciężar całej konstrukcji stalowej wyniesie 12 400 ton.

Podczas drugiego etapu zostaną wykonane również roboty wykończeniowe części podziemnej i naziemnej stadionu. Do końca budowy zostaną zrealizowane roboty przy instalacjach sanitarnych i mechanicznych, elektrycznych oraz instalacjach słaboprądowych. Obiekt zostanie wyposażony w windy i ruchome schody, a także wykonane zostaną roboty zewnętrzne, czyli drogi, zieleń i ogrodzenie.

Obecnie na budowie pracuje ok. 1200 osób na dwie zmiany. Trwa wykonywanie konstrukcji żelbetowej. Najwyższy poziom wybudowanego stropu znajduje się już na 7 kondygnacji czyli na poziomie +2, gdzie w przyszłości znajdować się będą loże VIP-ów, powierzchnie konferencyjne i biura. Na najniższych kondygnacjach -4 i -3 rozpoczęły się roboty instalacyjne.

Do tej pory na plac budowy dostarczono 6 stalowych słupów oraz 2 elementy pierścienia ściskanego głównej konstrukcji stalowej wspierającej dach nad stadionem. W dniu 18 (w tym dniu mija dokładnie 500 dni od oficjalnego rozpoczęcia inwestycji) i 19 lutego na budowę zostaną dostarczone kolejne 4 słupy. Trwają przygotowania do rozpoczęcia montażu konstrukcji stalowej, co zaplanowano na drugą połowę marca br.

Do końca budowy (w maju 2011 roku) w harmonogramie budowy przewidziano kilka kluczowych terminów. Pierwszym z nich jest czerwiec 2010 roku, czyli zakończenie głównej konstrukcji stalowej stadionu. Drugim terminem jest początek listopada 2010 – rozpoczęcie ogrzewania pomieszczeń zamkniętych. Trzeci termin upływa w styczniu 2011 roku - rozpięcie konstrukcji linowej dachu.

Przy okazji 500. “dziennicy” przypomnijmy, że projektantem Stadionu Narodowego jest konsorcjum JSK Architekci sp. z o.o., GMP International GmbH oraz SBP GMBH (Schlaich Bergermann Und Partner).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej