Stadion Narodowy: centralny element dachu

2010-06-11 11:45
Budowa Stadionu Narodowego, 11 czerwca 2010
Autor: NCS

Zakłady Cegielskiego w Poznaniu przystąpiły do produkcji centralnego elementu dachu Stadionu Narodowego - 70 m iglicy wraz z garażem dla dachu ruchomego oraz konstrukcjami pod ekrany LED. Wierzchołek iglicy będzie najwyższym punktem stadionu - ok. 112 m nad poziomem Wisły.

Audyt techniczny, sprawdzający gotowość zakładów do wykonania tego elementu odbył się 9 czerwca. Zakończenie produkcji przewidziane jest w sierpniu br.  Montaż tej części dachu odbędzie się wraz z montażem konstrukcji linowej dachu w IV kwartale 2010 roku.

Widownia w całości ukształtowana jest z prefabrykowanych elementów żelbetowych, wykonywanych w klasie betonu architektonicznego – nie wymagającego zabiegów wykończeniowych. Na widownię składa się 2114 prefabrykowanych elementów – stopni trybun. Waga jednego elementu przekracza 30 ton. Produkcja prefabrykatów dobiega końca. Wyprodukowano już ponad 2 tys. elementów. Na pierścieniu górnym i dolnym zamontowano łącznie 46% elementów prefabrykatów, składających się na całą nieckę stadionu. Zakończenie montażu prefabrykatów trybun przewidziane jest w lipcu, co pozwoli na zobaczenie widowni w docelowym kształcie ale jeszcze bez siedzeń i przejść między ich rzędami. Ich produkcją zajmowało się 5 zakładów prefabrykacji z całego kraju. Wykonawcą montażu prefabrykatów trybun jest firma Pekabex.

Pomyślnie przebiega montaż głównej konstrukcji stalowej dachu. Zamontowano już 28 słupów i 20 elementów pierścienia ściskanego. W kondygnacjach podziemnych trwają roboty wykończeniowe oraz roboty instalacji sanitarnych, mechanicznych i elektrycznych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej