Średnie firmy - nieśrednie w rozwoju

2007-05-21 16:46

Po raz siódmy "Puls Biznesu" opublikował ranking dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstw, czyli tzw. Gazel Biznesu. Siódemka okazała się cyfrą szczęśliwą, w tym roku bowiem na liście znalazły się 3404 firmy - o blisko 300 więcej niż w poprzedniej edycji.

Ranking dynamicznie rozwijających się firm po raz kolejny opracowywała wywiadownia gospodarcza Coface Poland. Już samo miejsce na liście okazuje się niemałym prestiżem, bowiem firmy nie mogą zgłosić tutaj swojej kandydatury, lecz muszą zostać "zauważone". Ponadto powinny spełnić dość rygorystyczne kryteria, obejmujące wyniki z trzech lat działalności. W tym roku przeanalizowano około 20 tys. bilansów firm, sprawdzono firmy uhonorowane w poprzednich latach, a także wzięto pod uwagę zgłoszenia przedsiębiorstw, które same nadesłały swoje kandydatury. Które firmy zasługują na miano Gazeli? Przede wszystkim w ocenie przedsiębiorstw uwzględniano dynamiczny rozwój, stabilną i konsekwentną poprawę wyników bez względu na okoliczności. Brano również pod uwagę rzetelność, solidność, przejrzystość i jawność działania.

Celem rankingu jest promocja głównie średnich firm, szybko rozwijających się, które zasługują na wyróżnienie ze względu na postęp i dynamikę osiąganych wyników finansowych. Pod uwagę brano wyrażony w procentach przyrost obrotów w 2005 roku w stosunku do 2003. Oceniano wyniki z trzech lat działalności. Aby się zakwalifikować, przedsiębiorstwo musiało się wykazać wzrostem wskaźnika w kolejnych trzech latach, przy czym uwzględniano tylko te firmy, które publikują swoje wyniki w Monitorze Polskim B lub przekazały je Coface Poland albo redakcji "Pulsu Biznesu" przez wypełnienie ankiety.

W pierwszej setce rankingu ogólnopolskiego znalazły się także firmy budowlane:

 • Przedsiębiorstwo Robót Drogowych, Gniezno
 • Erbud
 • Przedsiębiorstwo Budownictwa Usług i Handlu Westbud
 • Przedsiębiorstwo Inzynieryjno-Budowlane Budecon
 • Przedsiębiorstwo Remontowo-Moontażowe Taskomont 3
 • Bumar-Wromasz
 • Budownictwo Drogowe Budar
 • Przedsiębiorstwo Budownictwa Rogbud
 • Rogbud
 • STUMP-Hydrobudowa
 • Przedsiębiorstwo Budownictwa ogólnego Anioła

Redakcja "Pulsu Biznesu" nie tylko nagradza najbardziej dynamicznie rozwijające się firmy. Od 13 grudnia organizuje ona spotkania z regionalnymi liderami. Obejmują one część oficjalną, podczas której Gazelom wręczane są pamiątkowe certyfikaty i statuetki, a także częśc seminaryjną, w trakcie której będzie można się dowiedzieć od specjalistów, jak prowadzić działalność gospodarczą. Pierwsze spotkanie w Katowicach już za nami. Kolejne będą organizowane aż do 7 maja 2007 roku.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej