Sprzedaż węgla przez gminy także w kolejnym sezonie grzewczym

2023-01-24 14:09
węgiel
Autor: gettyimages Tona węgla w gminie kosztuje maksymalnie 2000 zł. Od stycznia 2023 ruszyła II tura preferencyjnej sprzedaży węgla przez gminy

Sprzedaż węgla przez gminy po preferencyjnej cenie ma być kontynuowana również kolejnej zimy. Taką obietnicę złożył premier Mateusz Morawiecki. Do gmin, które sprzedają węgiel swoim mieszkańcom trafiło już prawie milion ton opału. Wnioski na zakup węgla od gminy w 2023 przyjmowane są do 15 kwietnia 2023.

Spis treści

  1. Sprzedaż węgla przez gminy także kolejnej zimy
  2. Jak kupić węgiel w gminie? Trzeba złożyć wniosek
  3. Ile węgla można kupić?
  4. Kto może zgłosić się po węgiel w gminie?

Zgodnie z ustawą o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe, gminy, spółki gminne i związki gminne mogą kupować węgiel od importerów (PGE Paliwa oraz Węglokoks), a następnie sprzedać go mieszkańcom po nie więcej niż 2000 zł za tonę. Aby kupić węgiel od samorządu, mieszkańcy mogą składać do gminy wniosek o zakup preferencyjny.

Sprzedaż węgla przez gminy także kolejnej zimy

Premier Mateusz Morawiecki nie wyklucza, że samorządy będą kontynuować sprzedaż węgla także w kolejnym sezonie grzewczym, jeśli zajdzie taka potrzeba. "Jeśli trzeba będzie […], jeżeli tego będą wymagały wąskie gardła logistyki i dystrybucyjne, to oczywiście będziemy kontynuowali ten proces, już o tyle prostszy, że to rozpoznanie bojem - i to skuteczne, i z sukcesem zakończone - udało się przeprowadzić tej zimy" - podsumował dystrybucję węgla do gmin premier Mateusz Morawiecki 19 stycznia podczas Komitetu węglowego w Toruniu.

Zaapelował też do samorządów, w których brakuje węgla, aby zgłaszały się do wojewodów.

Jak kupić węgiel w gminie? Trzeba złożyć wniosek

Gminy, które sprzedają swoim mieszkańcom węgiel (przystąpienie do projektu rządu jest dobrowolne) przyjmują wnioski na zakup węgla. Są one publikowane na stronach samorządów. Taki wniosek zawiera najczęściej:

  • imię i nazwisko wnioskodawcy,
  • adres, pod którym jest prowadzone gospodarstwo domowe, na rzecz którego jest dokonywany zakup preferencyjny,
  • adres poczty elektronicznej lub numer telefonu wnioskodawcy,
  • określenie ilości węgla, o zakup której występuje wnioskodawca,
  • informację, czy wnioskodawca dokonał już zakupu preferencyjnego wraz z podaniem ilości paliwa stałego nabytego w ramach tego zakupu,
  • oświadczenie, że wnioskodawca ani żaden członek jego gospodarstwa domowego, na rzecz którego jest dokonywany zakup preferencyjny, nie nabyli paliwa stałego na sezon grzewczy 2022–2023, po cenie niższej niż 2000 zł brutto za tonę.

Po rozpatrzeniu wniosku mieszkańcy otrzymają potwierdzenie o uprawnieniu do zakupu węgla na preferencyjnych warunkach, a na jego podstawie będą mogli dokonać płatności. Trzeba pamiętać, że raz złożony wniosek jest wiążący i nie ma możliwości modyfikacji.

Deklaracja zamówionej ilości węgla jest ostateczna.

Wniosek trzeba złożyć najpóźniej do 15 kwietnia 2023 roku.

Ile węgla można kupić?

Do końca 2022 można było kupić w gminie 1,5 tony węgla i od 1 stycznia 2023 kolejne 1,5 tony. Jest to węgiel importowany najczęściej sortymentu orzech i groszek.

Kto może zgłosić się po węgiel w gminie?

Uprawnionymi do zakupu węgla po preferencyjnej cenie 2000 zł są gospodarstwa domowe, które otrzymały już dodatek węglowy lub pozytywnie rozpatrzono wniosek o jego wypłatę. Jeśli gospodarstwo domowe nie zdążyło jeszcze złożyć wniosku o wypłatę świadczenie, w tym przypadku kluczowe jest zgłoszenie źródła ogrzewania na węgiel w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Źródło: PAP, KPRM

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej