Specjaliści pilnie poszukiwani

2009-08-17 9:00
Pracy coraz więcej, a o dobrych specjalistów i menedżerów coraz trudniej
Autor: Ministerstwo Infrastruktury

Przygotowania do EURO 2012 cieszą specjalistów i menedżerów branży budowlanej – jako jedni z niewielu grup zawodowych nie muszą obawiać się kryzysu i mogą przebierać w ofertach pracy. Jednak dla pracodawców pozyskanie najbardziej utalentowanych jest nie lada wyzwaniem. Jeszcze niedawno fachowcy od dróg czy mostów musieli zmieniać specjalizację lub szukać lepszej pracy za granicą. Co zatem trzeba zrobić dziś by "zrekrutować" najlepszych? A pracy coraz więcej, a o dobrych specjalistów i menedżerów coraz trudniej.

Jakich ludzi w budownictwie firmy szukają najczęściej?
→ Dyrektorzy Kontraktu
→ Administratorzy i Asystenci Kontraktu
→ Kierownicy i koordynatorzy budowy z uprawnieniami do budowy dróg i mostów
→ Menedżerowie działów technicznych, logistycznych, administracyjnych
→ Specjaliści ds. zakupów, specjaliści ds. obsługi kontraktów, kontaktów z podwykonawcami
→ Menedżerowie i specjaliści odpowiadający za produkcję materiałów
→ Menedżerowie Działów i Biur
→ Projektanci i Asystenci z uprawnieniami do projektowania dróg, mostów, kolei, lotnisk
Źródło: Antal Inetrnational, zespół Engineering, Logistics and Operations (sierpień 2009)

- W ostatnich tygodniach możemy zaobserwować prawdziwy boom, jeśli chodzi o liczbę ogłoszeń w branży budowlanej - mówi Robert Skok, senior consultant w międzynarodowej firmie rekrutacyjnej Antal International. - To chyba obecnie jedna z niewielu dziedzin, w której zapotrzebowanie na pracowników jest tak wyraźnie zauważalne.
Powodem takiej sytuacji są przygotowania infrastruktury do organizacji EURO 2012. Nasz kraj stał się europejskim centrum budowy, tu buduje się setki kilometrów dróg i autostrad. Widać to wyraźnie po coraz większej grupie osób powracających  z zagranicy, ale też wzmożonej aktywności korporacji budowlanych z całego świata.

Najbardziej poszukiwanymi specjalistami są osoby z wykształceniem i doświadczeniem w obszarach obsługi kontraktów związanych z budową dróg, mostów, autostrad i kolei oraz projektami dotyczącymi ochrony środowiska (sieci wodociągowych, oczyszczalni ścieków, elektrowni wiatrowych).

Jednak największym problemem związanym z rekrutacją ekspertów rynku budowlanego jest brak kandydatów z odpowiednimi kwalifikacjami i doświadczeniem.
- Przez lata bardzo dynamicznie rozwijała się działalność deweloperska, pracy dla typowych drogowców było niewiele dlatego byli oni zmuszeni wybrać inną specjalizację jak budownictwo kubaturowe, czyli mieszkania, biurowce - wyjaśnia Robert Skok. - Z drugiej strony osoby, które chciały kontynuować karierę i realizować swoje ambicje zmuszone były wyjechać za granicę. Dodatkowym utrudnieniem dla pracodawców w znalezieniu odpowiednich kandydatów jest także ich poziom znajomości języków obcych (przede wszystkim wśród menedżerów). Większość firm zaangażowanych w pracę przy EURO 2012 to organizacje z kapitałem zagranicznym, dlatego znajomość przynajmniej jednego języka obcego (zazwyczaj angielskiego) jest obowiązkowa.

Pracownicy, którzy mają stosowne uprawnienia i doświadczenie są na wagę złota i mimo kryzysu nie muszą się martwić o pracę, gdyż zarówno pracodawcy, jak i headhunterzy, intensywnie zachęcają ich coraz to ciekawszymi ofertami pracy i kuszą wysokimi wynagrodzeniami. Kandydaci mogą wybrać dogodną dla siebie lokalizację a także pracodawcę.

Jak zatem firmy budowlane i biura projektowe mogą pozyskać specjalistów i menedżerów z odpowiednimi kwalifikacjami i doświadczeniem?
- Wygląda na to, że wręcz skazani są oni na poszukiwania bezpośrednie u konkurencji i pozyskiwanie kandydatów z rynków zachodnich- konkluduje Robert Skok. - Firmy wprowadzają także systemy premiowania swoich pracowników za polecenie odpowiedniej osoby a także coraz intensywniej interesują się usługami executive search, czyli wyszukiwaniem specjalistów i menedżerów przez agencje rekrutacyjne i headhunterskie.


Antal International (www.antal.com) jest międzynarodową firmą executive recruitment mającą 49 oddziałów w 27 państwach. Polski oddział (www.antal.pl) rozpoczął działalność w 1996 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej