Śląsk: przedsiębiorcy utworzą Zakład Utylizacji Termicznej Osadów Ściekowych

2011-11-04 16:10
Zakład Utylizacji Termicznej Osadów Ściekowych
Autor: Tomasz Żak, Śląski Urząd Wojewódzki Podpisanie aktu założycielskiego

Przedsiębiorcy z województwa śląskiego wyszli z inicjatywą racjonalnego gospodarowania osadami ściekowymi. Pierwszym krokiem w realizacji przedsięwzięcia, jest stworzenie Zakładu Utylizacji Termicznej Odpadów Ściekowych. W Wojewódzkim Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach przedsiębiorcy podpisali akt założycielski.

Siedmiu przedsiębiorców z Katowic ma wspólny cel - racjonalna gospodarka osadami ściekowymi. Pierwszym krokiem w realizacji przedsięwzięcia jest wybudowanie Zakładu Utylizacji Termicznej Osadów Ściekowych.
W tym celu, przedsiębiorcy podpisali w katowickim Urzędzie Marszałkowskim akt założycielski spółki.

Przeczytaj również: Wykonawcy i deweloperzy za reaktywacją Ministerstwa Budownictwa

Wybudowanie Zakładu Utylizacji Osadów Ściekowych oprócz ułatwienia wykonywania obowiazków, wynuikających z przepisów prawa w zakresie gospodarownia odpadami przyczyni się do oszczędności finansowych. Ponadto, realizacja inwestycji będzie korzystna dla środowiska.

Gospodarowanie odpadami, a osady ściekowe

Obecnie najbardziej efektywną metodą gospodarowania osadami ściekowymi jest ich spalarnie.
Inne sposoby "rolniczego" wykorzystywania, rekultywacji gleb oraz rewitalizacji terenów zdegradowanych, są w dłuższej perspektywie bardziej kosztowne i niebezpieczne, nie tylko dla środowiska, ale również dla człowieka.
Opisane powyżej metody pozbywania się osadów ściekowych w efekcie prowadzą do zanieczyszczenia gleby substancjami trującymi, metalami ciężkimi i innymi chorobotwórczymi substancjami. Zakład Utylizacji Termicznej Odpadów zredukuje te zagrożenia i umożliwi zutylizowanie 130 ton osadów w ciągu roku.
Wśród udziałowców, którzy zdecydowali się zrealizować inicjatywę są: Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów, Centrum Projeków Regionalnych - Inwestor, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rudzie Śląskiej, Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Zawierciu, Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Sosnowcu, PRB Holdimex z Katowic oraz Chorzowsko - Świętochłowickie Przedsiebiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej