Śląsk: powstanie Centrum Wolności i Solidarności

2011-10-27 16:18
Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach - podpisanie listu intencyjnego
Autor: Śląski Urząd Wojewódzki

Na Śląsku powstanie Centrum Wolności i Solidarności. Inwestycja ma działać w ramach dotychczasowego Muzeum Izby Pamięci KWK "Wujek". Władze województwa śląskiego podpisały list intencyjny w sprawie realizacji przedsięwzięcia.

W Katowicach zostanie wybudowane Centrum Wolności i Solidarności. Z inicjatywy wojewody ślaskiego - Zygmunta Łukaszczyka, podpisano 26 października, list intencyjny w sprawie przedsięwzięcia. Inwestycja będzie ponadregionalną instytucją kultury. Centrum Wolności i Solidarności będzie działało na bazie dotychczasowej działalności Muzeum Izby Pamięci KWK "Wujek".

Przeczytaj również: Oszczędzanie energii przede wszystkim - Schüco nagrodzone za energooszczędne rozwiązania

List intencyjny podpisali, m.in.: Piotr Uszok - prezydent miasta Katowice, Dominik Kolorz - reprezentant zarządu NSZZ „Solidarność”, Andrzej Kunert, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Maria Dmochowska, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej i wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk, który nad inwestycją objął patronat honorowy.
Inicjatywę stworzenia Centrum Wolności i Solidarności, w oparciu o Izbę Pamięci kopalni "Wujek" poparli także: prezydent Bronisław Komorowski oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Bogdan Zdrojewski.
Podpsianie listu intencyjnego, jest pierwszym krokiem do określenia warunków utworzenia Centrum, ustalenia zakresu działania oraz opracowania harmonogramu kolejnych czynności, które w efekcie mają doprowadzić do zrealizowania przedsięwzięcia.

- Dobrze się stało, że centrum powstaje w Katowicach, że wzięliśmy tę sprawę w swoje ręce. To tutaj, mieliśmy do czynienia z najostrzejszym oporem wobec tragedii stanu wojennego. To tutaj było najwięcej ofiar. Właśnie dlatego samorząd województwa zdecydował się wesprzeć projekt inicjatywy, ktora nie ma charakteru miejskiego czy regionalnego, lecz jest dziełem na skalę ogólnopolską. - skomentował Adam Matuszewicz, marszałek województwa śląskiego.

Centrum Wolności i Solidarności - opis inicjatywy

Centrum Wolności i Solidarności będzie prowadzić działalność o charakterze edukacyjno-naukowym, dotyczącym okresu powstania i działalności NSZZ Solidarność, czasu stanu wojennego oraz działającego w latach 1981-1989 podziemia niepodległościowego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej