Skanska: wyposażymy Kopiec Kościuszki w centrum konferencyjno-wystawiennicze

2011-07-26 14:52
Kopiec Kościuszki
Autor: UM Kraków Kopiec Kościuszki

Skanska wybuduje centrum konferencyjno-wystawiennicze w Krakowie. Inwestycja ma powstać przy Kopcu Kościuszki. Centrum będzie nosiło imię Tadeusza Kościuszki i powstanie w ciągu 21 miesięcy.

Skanska zrealizuje projekt na zlecenie Komitetu Kopca Kościuszki w Krakowie. Inwestycja jest dofinansowana przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 oraz Narodowy Fundusz Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.
Wartość prac, które wykona Skanska wyniesie ponad 6,8 mln złotych.

Kopiec Kościuszki - rewitalizacja Fortu

Centrum konferencyjo-wystawiennicze powstanie w kurtynie I-V Fortu nr 2 "Kościuszko", po jej rewaloryzacji i adaptacji na potrzeby inwestycji. Kurtyna to kamienno-ceglany zabytek, który składa się z dwóch murów o grubości 3 i 1,15 m. Pomiędzy nimi znajduje się nasyp ziemny, uformowany na szczycie w wał strzelecki.

Kopiec Kościuszki - zakres prac prowadzonych przez Skanska

- Kurtyna to zabytek, wpisany do rejestru zabytków, w związku z czym wykonamy szereg prac konserwatorskich. Oczyścimy m.in. powierzchnię cegieł z zabrudzeń i mikroorganizmów oraz uzupełnimy braki w wątkach ceglanych.
Przeprowadzimy też renowację elementów kamiennych, łącznie z wykonaniem replik zniszczonych i brakujących części, tzw. krenelaży. Prace budowlane rozpoczniemy od odsłonięcia zasypanej w tym momencie przez ziemię przestrzeni pomiędzy murami zewnętrznymi. Przykryjemy ją następnie stropodachem, który będzie jednocześnie pełnił funkcję tarasu widokowego.- wyjaśnia Krzysztof Jaźwiecki, Menedżer Projektu, Skanska.

- Dzięki tej inwestycji zaniedbana kurtyna I-V Fortu nr 2 „Kościuszko” zyska drugie życie. Rewaloryzacja tego zabytkowego obiektu odsłoni jego dawne walory, nadając mu jednocześnie funkcje wystawowe i konferencyjne. - mówi prof. dr hab. Mieczysław Rokosz, prezes Komitetu Kopca Kościuszki.

Centrum konferencyjno-wystawiennicze - dane techniczne obiektu:

  • 2-kondygnacyjny budynek,
  •  wysokość maksymalna budynku: 11,6 m,
  • powierzchnia całkowita: ponad 1000 m² .

W ramach zagospodarowania najbliższego otoczenia inwestycji, zabytek zostanie otoczony alejkami. Ponadto,na terenie obiektu powstanie parking na 18 miejsc postojowych wraz ze stojakami rowerowymi oraz placem zabaw dla dzieci. Centrum konferencyjno-wystawiennicze, im. T. Kościuszki rozpocznie działalność w I kwartale 2013 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej