Skanska: wyposażymy Kopiec Kościuszki w centrum konferencyjno-wystawiennicze

2011-07-26 14:52
Kopiec Kościuszki
Autor: UM Kraków Kopiec Kościuszki

Skanska wybuduje centrum konferencyjno-wystawiennicze w Krakowie. Inwestycja ma powstać przy Kopcu Kościuszki. Centrum będzie nosiło imię Tadeusza Kościuszki i powstanie w ciągu 21 miesięcy.

Skanska zrealizuje projekt na zlecenie Komitetu Kopca Kościuszki w Krakowie. Inwestycja jest dofinansowana przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 oraz Narodowy Fundusz Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.
Wartość prac, które wykona Skanska wyniesie ponad 6,8 mln złotych.

Kopiec Kościuszki - rewitalizacja Fortu

Centrum konferencyjo-wystawiennicze powstanie w kurtynie I-V Fortu nr 2 "Kościuszko", po jej rewaloryzacji i adaptacji na potrzeby inwestycji. Kurtyna to kamienno-ceglany zabytek, który składa się z dwóch murów o grubości 3 i 1,15 m. Pomiędzy nimi znajduje się nasyp ziemny, uformowany na szczycie w wał strzelecki.

Kopiec Kościuszki - zakres prac prowadzonych przez Skanska

- Kurtyna to zabytek, wpisany do rejestru zabytków, w związku z czym wykonamy szereg prac konserwatorskich. Oczyścimy m.in. powierzchnię cegieł z zabrudzeń i mikroorganizmów oraz uzupełnimy braki w wątkach ceglanych.
Przeprowadzimy też renowację elementów kamiennych, łącznie z wykonaniem replik zniszczonych i brakujących części, tzw. krenelaży. Prace budowlane rozpoczniemy od odsłonięcia zasypanej w tym momencie przez ziemię przestrzeni pomiędzy murami zewnętrznymi. Przykryjemy ją następnie stropodachem, który będzie jednocześnie pełnił funkcję tarasu widokowego.- wyjaśnia Krzysztof Jaźwiecki, Menedżer Projektu, Skanska.

- Dzięki tej inwestycji zaniedbana kurtyna I-V Fortu nr 2 „Kościuszko” zyska drugie życie. Rewaloryzacja tego zabytkowego obiektu odsłoni jego dawne walory, nadając mu jednocześnie funkcje wystawowe i konferencyjne. - mówi prof. dr hab. Mieczysław Rokosz, prezes Komitetu Kopca Kościuszki.

Centrum konferencyjno-wystawiennicze - dane techniczne obiektu:

  • 2-kondygnacyjny budynek,
  •  wysokość maksymalna budynku: 11,6 m,
  • powierzchnia całkowita: ponad 1000 m² .

W ramach zagospodarowania najbliższego otoczenia inwestycji, zabytek zostanie otoczony alejkami. Ponadto,na terenie obiektu powstanie parking na 18 miejsc postojowych wraz ze stojakami rowerowymi oraz placem zabaw dla dzieci. Centrum konferencyjno-wystawiennicze, im. T. Kościuszki rozpocznie działalność w I kwartale 2013 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czytaj więcej