Skanska i LEED

2009-06-12 18:08
Deloitte House
Autor: Skanska SA Deloitte House

Dla swojego nowego biura w budynku Deloitte House, Skanska planuje uzyskać certyfikat LEED, a LEED Gold dla Atrium South -  kolejnego etapu kompleksu Atrium powstającego w centrum Warszawy.

LEED
LEED to skrót nazwy Leadership in Energy and Environmental Design, czyli Przywództwo w Zakresie Efektywnego Energetycznie i Środowiskowo Projektu Budynku. LEED jest jednym z wiodących na świecie systemów certyfikowania budynków. Przyznawany jest obiektom wyróżniającym się pod względem dbałości o środowisko w procesie budowlanym. Racjonalne wykorzystanie zasobów, lokalizacja, projekt, jakość środowiska wewnętrznego, a także optymalizacja zużycie energii oraz minimalizacja ilości wytwarzanych odpadów to niektóre z kryteriów, na których opiera się klasyfikacja LEED.

Pierwszy dla własnej siedziby 
Skanska złożyła wniosek o przyznanie LEED CI dla swojego biura w budynku Deloitte House. Firma chce kształtować proekologiczne rozwiązania i na swoim przykładzie pokazać drogę uzyskiwania LEED. Proces certyfikacji został już rozpoczęty. Po jego zakończeniu Skanska otrzyma pierwszy w Polsce certyfikatu LEED dla powierzchni biurowej.
Nowe biuro Skanska będzie się charakteryzować: mniejszym zużyciem energii i wody, zminimalizowanym stopniem zanieczyszczenia środowiska, wykorzystaniem materiałów przyjaznych naturze oraz edukacją środowiskową w miejscu pracy.
Deloitte House (wcześniej Atrium City), 14-pietrowy biurowiec, to kolejny etap budowy kompleksu Atrium, tworzonego przez Skanska w centrum Warszawy, wzdłuż al. Jana Pawła II. Budynek oferuje 20 tys. m2 powierzchni, z czego ponad 90% już wynajęto. Skanska planuje stworzenie kolejnych dwóch budynków w ramach tego projektu.

Kolejne certyfikaty
W ramach kolejnych kroków wprowadzających LEED do Polski, deweloper jako pierwszy w naszym kraju zaoferuje swoim klientom komercyjne budynki, stworzone zgodnie z wysokimi standardami systemu. Docelowo wszystkie projekty Skanska będą poddawane ekologicznej certyfikacji.
- Najemcy coraz bardziej doceniają ekologiczne budynki - mówi Nicklas Lindberg, dyrektor zarządzający Skanska Property Poland. - Nie chodzi wyłącznie o zmniejszenie kosztów prowadzenia biura. Coraz częściej liczy się odpowiedzialność biznesu za środowisko. Przedsiębiorcy, mając możliwość dokonania pozytywnych zmian na rzecz środowiska, bez konieczności podnoszenia kosztów utrzymania biura, chętnie decydują się na taki krok - dodaje.

Ekologiczne biuro Skanska

  • system klimatyzacji, oparty na belkach chłodzących, zapewnia mniejsze zużycie energii i wysoką jakość środowiska wewnętrznego;
  • krany z czujnikami ruchu, zapewniają oszczędność do 40% wody, a dwufazowe spłuczki w toaletach do 60%; 
  • meble wyprodukowano z drewna pochodzącego z certyfikowanych upraw PEFC; wykładziny częściowo wykonano z materiałów pochodzących z recyklingu; 
  • zastosowano osobne kontenery na papier, plastik, szkło, metal i baterie.

Ekologiczne certyfikaty Skanska dla biur
Skanska — na potrzeby realizowanych w Polsce projektów — poddała swoich pracowników szkoleniu. Katarzyna Zawodna, koordynator ds. marketingu i środowiska w Skanska, po wielomiesięcznych kursach i egzaminach uzyskała tytuł LEED Accredited Proffesional. Podobnymi uprawniami legitymuje się w naszym kraju jedynie dziewięć osób. W całej grupie Skanska jest około 350 tak przeszkolonych pracowników. O przyznaniu uprawnień decyduje Green Building Certification Institute, niezależna organizacja zarządzająca i monitorująca proces szkolenia specjalistów.
Na całym świecie Skanska ma już na swoim koncie wiele projektów, które otrzymały certyfikat LEED -  70 z nich znajduje się w USA, jeden w Finlandii i jeden w Czechach. Kolejne projekty zgodne z systemem LEED powstają w Szwecji. Na polskim gruncie LEED jest kolejnym - po wprowadzeniu programu GreenBuilding - krokiem Skanska do wykreowania zielonych biurowców. Dotychczas siedem inwestycji Skanska zostało przyjętych do unijnego programu GreenBuilding. W tym Deloitte House w Warszawie - jako pierwszy i jedyny w Polsce. Budynki te charakteryzują się zużyciem energii mniejszym min. o 25% niż wymagają lokalne przepisy. Certyfikacja LEED i GreenBuilding może przebiegać równolegle. Skanska zamierza korzystać z obu możliwości podczas realizacji nowych projektów.
Polityka Skanska od dawna opiera się na działaniach przyjaznych dla środowiska. Od 2002 roku wszystkie podmioty Grupy Skanska działają zgodnie z ISO 1400.


Więcej o LEED
System LEED jest dobrowolnie stosowany przez firmy pragnące tworzyć nowoczesne, proekologiczne budynki. LEED promuje rozwiązania przyjazne dla środowiska, w tym: racjonalne zarządzanie zasobami w ramach budowy, oszczędność wody, energetyczną wydajność, selekcję materiałów i jakość mikroklimatu wewnątrz budynku.
Budynki, które spełniają wymogi i udokumentują prace pod kątem określonych wytycznych, mogą otrzymać LEED Green Building Certification. Opisane wyżej obszary są oceniane wg skali punktowej. W nowej, zaktualizowanej w 2009 roku wersji systemu LEED, zużycie energii i produkcja gazów cieplarnianych, są postrzegane jako znaczące czynniki i w o 31% o końcowej ocenie.
Klasyfikacja LEED Green Building ma cztery poziomy: LEED Platinum, LEED Gold, LEED Silver oraz LEED Certified. O przyznaniu odpowiedniego certyfikatu decyduje liczba zebranych punktów. Certyfikacji mogą być poddawane także projekty po renowacji.
System LEED został przygotowany przez amerykańską Green Building Council (USGBC), organizację typu non-profit, propagującą proekologiczne rozwiązania. Wśród członków organizacji są korporacje, firmy deweloperskie, uczelnie wyższe, agencje rządowe i inne organizacje non-profit. USGBC, poprzez LEED Green Building Rating System™, edukuje i propaguje ideę zielonych budynków.
Osoby, które uzyskają specjalny certyfikat, to LEED Accredited Professionals (LEED APs). Są one odpowiedzialne za prowadzenie projektów z zakresu Green Building oraz za doradztwo. Szkoleniem i przyzwaniem uprawnień specjalistów zajmuje się Green Building Certification Institute (GBCI). W USA około 10% nowych projektów otrzymuje certyfikat LEED. Najwięcej (ok. 1900), tego typu budynków jest w Kalifornii. W Nowym Jorku, Terasie i Waszyngtonie jest ich ponad 500.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej