Skanska: budowa mostu na Dolnym Śląsku

2011-10-26 11:48
Budowa mostu koło Kwidzyna
Autor: GDDKiA Budowa mostu

Na Dolnym Śląsku powstanie połączenie drogowe, pomiędzy miastami Sieniawka i Zittau. Budowa mostu zostanie zrealizowana przez firmę Skanska. Wartość inwestycji wynosi ponad 22 mln złotych. Obiekt ma zostać wybudowany w ciągu dwóch lat.

Budowa mostu w Euroregionie Nysa, będzie realizowana pomiędzy miejscowościami na granicy Polski, z Niemcami i Czechami.
Inwestorem przedsięwzięcia jest Dolnośląska Służba Dróg i Kolei (DSDiK).

Budowa mostu - zakres robót

Skanska rozpocznie roboty budowlane od budowy mostu tymczasowego. W następnym etapie prac zostaną wbite ścianki szczelne, by postawić fundamenty i korpus podpór.
W ramach robót, w kieleckiej wytwórni Konstrukcji Stalowych wykonawca przygotuje stalowe dźwigary ustroju niosącego. Po montażu stalowych belek, zostanie wykonana zespolona płyta żelbetowa pomostu. Skanska wykona również towarzyszące roboty budowlane: odwodnienie, regulację i umocnienie korytarza rzeki, oświetlewnie oraz montaż stalowych barier ochronnych.

Most Sieniawka-Zittau - opis inwestycji

Most zostanie wybudowany nad Nysą Łużycką i połączy miejscowości Sieniawka i Zittau na granicy polsko-niemieckiej oraz Kopaczów i Hradec, na granicy polsko-czeskiej. Most nad Nysą, będzie obiektem pięcioprzęsłowym o długości 182,8 metrów i szerokości 18,5 meta.
Obiekt będzie miał konstrukcję stalową z żelbetonową płyta pomostową.
Budowa mostu będzie realizowana przez Dolnośląską Służbę Dróg i Kolei we Wrocławiu (DSDiK).
W ramach inwestycji Wolny Kraj Związkowy Saksonia, będzie zwracać województwu dolnośląskiemu przypisaną mu część kosztów, stosownie do postępu robót. Po wybudowaniu mostu jego utrzymaniem będzie zajmowała się DSDiK. Roboty budowlane rozpoczną się jeszcze w tym roku i potrawją do maja 2013 roku. Całkowita wartość inwestycji wynosi 22,7 mln złotych.
Przypomnijmy, że w kwietniu 2004 roku, Polska, Niemcy i Czechy podpisały porozumienie o budowie połączenia drogowego, między miastami Bogatynia, Hradek nad Nisou i Zittau. Na mocy porozumienia do zadań województwa dolnośląskiego, należy zaprojektowanie i wybudowanie mostu granicznego przez rzekę Nysę Łużycką.

Podpisanie porozumienia na budowę mostu na Nysie Łużyckiej
Autor: Urzą Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego Podpisanie porozumienia na budowę mostu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej