SEP: elektryk musi sprawdzać swoje kwalifikacje

2011-08-23 17:06
SEP chce sprawdzać kwalifikacje elektryków
Autor: Piotr Mastalerz/Murator S.A. SEP apeluje o utrzymanie w ustawie Prawo energetyczne okresowości sprawdzania kwalifikacji elektryków

Stowarzyszenie Elektryków Polskich (SEP), również poprzez media, po raz kolejny zwraca się do posłanek i posłów Sejmu RP o  utrzymanie w ustawie Prawo energetyczne zapisów dotyczących okresowości sprawdzania kwalifikacji pracowników.

SEP apeluje, by Sejm RP utrzymał w ustawie Prawo energetyczne okresowości sprawdzania kwalifikacji pracowników zatrudnionych przy pracach eksploatacyjnych, utrzymaniowych i inwestycyjnych urządzeń elektrycznych, energetycznych i gazowych. Stowarzyszenie uważa, i zgadza się w tej opinii z Państwową Inspekcją Pracy (PIP), że jest zależność pomiędzy liczbą wypadków w tej branży  z wynikami egzaminów kwalifikacyjnych.

Uprawnienia SEP, kontrola kwalifikacji elektryków - potrzebne? 

"Jesteśmy przekonani - czytamy w apelu Stowarzyszenia - że obawa przed egzaminami nie powinna decydować o ich zaniechaniu. Już mieliśmy przypadek, że zrezygnowano z egzaminów z matematyki, bo były za trudne i stresowały maturzystów. Jakie to przyniosło efekty - wiemy. Na szczęście egzaminy te przywrócono.
Stowarzyszenie Elektryków Polskich czuje się moralnie odpowiedzialne za kontynuowanie szkoleń i weryfikacji wiedzy związanej z uprawnieniami, które - choć nadawane przez komisje w wielu firmach i stowarzyszeniach naukowo-technicznych - w powszechnej opinii w dalszym ciągu uznawane są jako "sepowskie"."

SEP zwraca uwagę, że używane w wielu przypadkach argumenty przeciwników takiego standardu mają charakter demagogiczny, a utrzymywanie, że do naprawiania i eksploatowania urządzeń energetycznych nie potrzeba uprawnień SEP i egzaminów, świadczy o niewiedzy oponentów. Niedopuszczalny jest brak sprawdzania stopnia odpowiedzialności za skutki podejmowanych decyzji i świadomości zagrożeń podczas prac przy urządzeniach elektrycznych i energetycznych. Dodatkowo, opieranie się w większości lub tylko na działaniach rutynowych, może prowadzić do przynoszących znaczne szkody błędów i wzrostu liczby wypadków, w tym ze skutkiem śmiertelnym.

Stowarzyszenie Elektryków Polskich SEP jest organizacją społeczną, której datą założycielską  jest  9 czerwca 1919. Dzisiaj organizacja zrzesza  prawie 25 tysięcy inżynierów i techników elektryków różnych specjalności.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej