SEP: elektryk musi sprawdzać swoje kwalifikacje

2011-08-23 17:06
SEP chce sprawdzać kwalifikacje elektryków
Autor: Piotr Mastalerz/Murator S.A. SEP apeluje o utrzymanie w ustawie Prawo energetyczne okresowości sprawdzania kwalifikacji elektryków

Stowarzyszenie Elektryków Polskich (SEP), również poprzez media, po raz kolejny zwraca się do posłanek i posłów Sejmu RP o  utrzymanie w ustawie Prawo energetyczne zapisów dotyczących okresowości sprawdzania kwalifikacji pracowników.

SEP apeluje, by Sejm RP utrzymał w ustawie Prawo energetyczne okresowości sprawdzania kwalifikacji pracowników zatrudnionych przy pracach eksploatacyjnych, utrzymaniowych i inwestycyjnych urządzeń elektrycznych, energetycznych i gazowych. Stowarzyszenie uważa, i zgadza się w tej opinii z Państwową Inspekcją Pracy (PIP), że jest zależność pomiędzy liczbą wypadków w tej branży  z wynikami egzaminów kwalifikacyjnych.

Uprawnienia SEP, kontrola kwalifikacji elektryków - potrzebne? 

"Jesteśmy przekonani - czytamy w apelu Stowarzyszenia - że obawa przed egzaminami nie powinna decydować o ich zaniechaniu. Już mieliśmy przypadek, że zrezygnowano z egzaminów z matematyki, bo były za trudne i stresowały maturzystów. Jakie to przyniosło efekty - wiemy. Na szczęście egzaminy te przywrócono.
Stowarzyszenie Elektryków Polskich czuje się moralnie odpowiedzialne za kontynuowanie szkoleń i weryfikacji wiedzy związanej z uprawnieniami, które - choć nadawane przez komisje w wielu firmach i stowarzyszeniach naukowo-technicznych - w powszechnej opinii w dalszym ciągu uznawane są jako "sepowskie"."

SEP zwraca uwagę, że używane w wielu przypadkach argumenty przeciwników takiego standardu mają charakter demagogiczny, a utrzymywanie, że do naprawiania i eksploatowania urządzeń energetycznych nie potrzeba uprawnień SEP i egzaminów, świadczy o niewiedzy oponentów. Niedopuszczalny jest brak sprawdzania stopnia odpowiedzialności za skutki podejmowanych decyzji i świadomości zagrożeń podczas prac przy urządzeniach elektrycznych i energetycznych. Dodatkowo, opieranie się w większości lub tylko na działaniach rutynowych, może prowadzić do przynoszących znaczne szkody błędów i wzrostu liczby wypadków, w tym ze skutkiem śmiertelnym.

Stowarzyszenie Elektryków Polskich SEP jest organizacją społeczną, której datą założycielską  jest  9 czerwca 1919. Dzisiaj organizacja zrzesza  prawie 25 tysięcy inżynierów i techników elektryków różnych specjalności.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej