Seminarium "Nowoczesne technologie w architekturze"

2011-11-09 12:21
Seminarium Nowoczesne technologie w architekturze
Autor: PILKINGTON POLSKA

W Legnicy odbyło się seminarium dla architektów - "Nowoczesne technologie w architekturze". Organizatorami wydarzenia były firmy Pilkington Polska, Geze oraz Schüco, które przedstawiły, m.in. rozwiązania z dziedziny szkła budowlanego, konstrukcji budowlanych oraz systemów solarnych. Seminarium odbyło się w ramach cyklu spotkań, które organizowane są na terenie całego kraju.

Podczas seminarium adresowanego dla architektów, które odbyło się w Legnicy, organizatorzy zaprezentowali nowe gatunki szkła, systemy przeszkleń, systemy fasadowe, okucia do stolarki okiennej i drzwiowej, które stosowane są w nowoczesnej architekturze.
Ponadto, w ramach spotkania przedstawiono, w jaki sposób najnowsze rozwiązania technologiczne są wykorzystywane w projektach budowlanych i w jaki sposób wpływają do zmniejszenia zużycia energii.

Przeczytaj również: World Architecture News: szkło Pilkington Produktem Roku 2011

- Co roku wprowadzamy na rynek nowe produkty i rozwiązania o ulepszonych parametrach technicznych, które poszerzają możliwości doboru właściwych rozwiązań dla projektowanych obiektów architektonicznych. Zależy nam bardzo na tym, aby architekci mieli szansę zapoznania się ze wszystkimi możliwościami, jakie proponują nowoczesne szyby i systemy przeszkleń. Chcemy również informować o zmieniających się przepisach oraz o ciekawych realizacjach architektonicznych z wykorzystaniem szkła w Polsce i na świecie”. - mówi Jolanta Lessig, kierownik komunikacji marketingowej z Pilkington Polska.

Pilkington Polska dla architektów

Jednym z prelegentów seminarium był Szymon Piróg - doradca techniczny z firmy Pilkington Polska, który w swoim wystąpieniu zaprezentował, jaką rolę odgrywa szkło w nowoczesnej architekturze.
Co więcej, przedstawił znaczenie wykorzystania szkła, w odniesieniu do kryteriów systemów certyfikacji zrównoważonych budynków. W tej częsci panelu, pourszono temat wysokoefektywnych szyb przeciwsłonecznych i szyb niskoemisyjnych, w ograniczeniu zużycia energii na ogrzewanie i klimatyzację oraz związaną z tym redukcję emisji C02.

W prezentacji Pilkington znalazły się również szyby dźwiękochłonne, samoczyszczące oraz dekoracyjne. Na przykładzie konkretnych projektów architektonicznych pokazano możliwości wykorzystania przeszkleń ze szkła profilowego Pilkington Profilit™ oraz przeszkleń w systemie szklenia strukturalnego Pilkington Planar™, który polega na mocowaniu punktowym szkła.
Oba rozwiązania poszerzają możliwości kreatywnego projektowania, przy jednoczesnym spełnieniu wymagań dotyczących ochrony przeciwsłonecznej izolacyjności cieplnej, czy ochrony przed hałasem.

Schüco oraz Geze Polska

Kolejnym punktem seminarium były rozwiązania firmy Schüco, obejmujące systemy solarne i fotowoltaiczne. Temat cieszył się dużym zainteresowaniem architektów, z uwagi na nowe obowiązki prawne, które nakłada dyrektywa unijna 2010/31/UE - dotycząca minimalnej charakterystyki energetycznej budynków.
Regulacje te nakładają obowiązek uwzględnienia w projektach budowlanych alternatywnych systemów dostaw energii ze źródeł odnawialnych.
Specjaliści z firmy Geze Polska zaprezentowali, m.in. systemy automatyki drzwiowej, samozamykacze, okucia budowlane, okucia ze szkła oraz systemy automatyzacji dróg ewakuacyjnych.
Seminarium odbyło się 20 października w Legnicy. Dotychczas w jesiennej edycji seminarium, wzięło udział ponad 100 architektów z całego kraju. Kolejne spotkania odbędą się w najbliższym czasie w Zakopanem i Bielsku-Białej.

Najbliższe seminaria

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej