Rządowa wizja gminnych i powiatowych dróg

2008-10-01 16:40
Rządowa wizja gminnych i powiatowych dróg
Autor: CIR Rządowa wizja gminnych i powiatowych dróg

Narodowy Program Budowy Dróg Lokalnych to wieloletni projekt wsparcia samorządów terytorialnych w modernizacji sieci dróg, który w latach 2009-2011 ma zapewnić budowę lub przebudowę kilku tysięcy kilometrów dróg gminnych i powiatowych. Założenia programu przedstawili, 26 września 2008 roku, Grzegorz Schetyna -wicepremier, minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Cezary Grabarczyk - minister Infrastruktury oraz Lech Witecki - dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.


Foto: CIR

"Mamy nadzieję, że nastąpi przełom w budowie dróg lokalnych. Otwieramy się na samorządy, mamy nowy pomysł na szybką poprawę stanu dróg lokalnych w Polsce" - zapowiedział wicepremier Grzegorz Schetyna, mówiąc o założeniach programu.
W opinii ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka, modernizacja kluczowych odcinków dróg gminnych i powiatowych doprowadzi do zwiększenia płynności ruchu i poprawy bezpieczeństwa. "Dobre drogi to problem narodowy. Przedstawiany przez nas projekt jest naturalnym dopełnieniem istniejącego już narodowego programu budowy dróg" - dodał minister.
Dotychczas samorządy, bez wsparcia administracji rządowej, nie były w stanie poradzić sobie z narastającym problemem modernizacji dróg lokalnych. Dzięki takim inwestycjom mają poprawić się warunki życia mieszkańców oraz dostępność komunikacyjna wielu obszarów dotychczas słabo skomunikowanych. Aż 338 tys. km dróg publicznych spośród 360 tys. km, zarządzanych jest przez samorządy gminne i powiatowe.

Jak zapowiedział wicepremier Grzegorz Schetyna, źródłem finansowania programu będzie rezerwa budżetowa państwa. "Z tej rezerwy w przyszłym roku przeznaczymy 1 miliard zł. Państwo sfinansuje do 50 proc. kosztów każdej zgłoszonej inwestycji" - powiedział minister Spraw Wewnętrznych i Administracji. Efekty budowy dróg w ramach programu będą monitorowane przez MSWiA, które będzie przedstawiało coroczne sprawozdania z realizacji zadań.

"W każdym województwie, już w listopadzie powstaną specjalne zespoły, które oceniać będą projekty zgłaszane przez samorządy. Do końca grudnia zostaną ocenione projekty, tak by do końca lutego rozstrzygnąć procedury przetargowe i ruszyć z budową od 1 marca" - powiedział m.in. szef MSWiA. "To jest projekt marzec-listopad, chcemy do końca listopada zakończyć wszystkie prace budowlane, by w grudniu ruszyć z kolejną oceną wniosków na kolejny rok".

"Rząd planuje budowę ok. 2000 dróg gminnych lub 1000 km dróg powiatowych, a w każdym województwie ok. 80 km nowych dróg" - zapewnił Grzegorz Schetyna. Narodowy Program Budowy Dróg Lokalnych będzie zintegrowany z rządowym programem budowy dróg krajowych. Nowo wybudowane i zmodernizowane drogi lokalne, autostrady, drogi ekspresowe, stworzą system, który poprawi polską infrastrukturę przed Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej w 2012 r. Pierwszy rok funkcjonowania Narodowego Programu Budowy Dróg Lokalnych będzie testem zdolności administracji lokalnej, która aby napisać dobry projekt będzie musiała tworzyć koalicje samorządowe. Obaj ministrowie są jednak przekonani, że samorząd sprosta nowemu zadaniu, bowiem doświadczenia w realizacji projektów i pozyskiwania środków na ich realizację są w "Polsce Samorządowej" ogromne.
"Samorządy doskonale wiedzą jak pozyskiwać pieniądze i jak je właściwie wydawać" - dodał na zakończenie szef MSWiA.

Program umożliwia samorządom:
- modernizację kluczowych odcinków dróg gminnych i powiatowych prowadzące do zwiększenia płynności ruchu i poprawy bezpieczeństwa;
- tworzenie powiązań sieci dróg samorządowych z siecią autostrad i dróg ekspresowych prowadzące do zwiększenia dostępności lokalnych ośrodków gospodarczych;
- poprawę koordynacji zarządzania drogami publicznymi w miastach.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej