Rozstrzygnięto przetarg na budowę stadionu we Wrocławiu

2009-01-21 14:04
Stadion Miejski we Wrocławiu
Autor: PL.2012 Stadion będzie areną Euro 2012. Tu zostaną rozegrane trzy mecze grupowe. Obiekt stanie przy ul. Drzymały (Maślice).

Polsko-greckie konsorcjum pod przewodnictwem firmy Mostostal Warszawa SA wygrało przetarg na budowę wrocławskiego stadionu piłkarskiego, areny mistrzostw Europy w 2012 roku. Koszt inwestycji to blisko 730 mln zł.

Pozostałe konsorcja, które wzięły udział w przetargu mają 10 dni na składanie zażaleń i protestów.
- Jeśli to nie nastąpi, a wrocławska Rada Miejska zatwierdzi zmiany w budżecie, to umowa na budowę stadionu zostanie podpisana - Magdalena Malara, rzeczniczka prasowa spółki Wrocław 2012.

Zwycięskie, polsko-greckie konsorcjum (Mostostal Warszawa SA, J&P Avax, Wrocławskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego nr 2 Wrobis, Modern Construction Design) zobowiązało się wybudować stadion w ciągu 21 miesięcy. Umowa zakłada 25 lat gwarancji na dach i elewację, 10 lat na pozostałe roboty budowlane i 3 lata na maszyny i urządzenia. O wyborze wykonawcy zadecydowały trzy czynniki: cena, termin realizacji inwestycji oraz termin udzielonych gwarancji.

Najtańsza z ofert złożonych w przetargu na wykonawcę wrocławskiego stadionu była o blisko 200 mln zł droższa od tego, co zamierzało zainwestować miasto. Prezydent Wrocławia - Rafał Dudkiewicz - już zapowiedział, że brakujące pieniądze będą pochodzić z puli przeznaczonej na tzw. Tramwaj Plus (budowa szybkiego połączenia tramwajowego stadionu z innymi częściami miasta). Odpowiednie zmiany w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym (WPI) w tym zakresie musi jeszcze zatwierdzić Rada Miejska. Uchwała dotycząca zmian pod obrady rady trafić ma 19 lutego.
Pomysł jest już uzgodniony z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacji i - jak zapewnił Dutkiewicz - nie zmieni terminu realizacji Tramwaju Plus, a "uwolni po stronie miasta pieniądze, która pozwolą sfinansować budowę stadionu".

Stadion na Euro-2012 ma pomieścić ok. 44 tys. widzów. Będzie obiektem wielofunkcyjnym, na którym oprócz rozgrywania meczów będzie można m.in. organizować koncerty. Na obiekcie znajdzie się także m.in. kasyno, dyskoteka, restauracja na ok. 1600 osób oraz kompleks biurowo-konferencyjny.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej