Röben będzie się odwoływał

2007-07-13 17:38
Röben
Autor: brak danych

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podjął decyzję (29.06.2007 r. ) o karze nałożonej na firmę Röben Ceramika Budowlana Sp. z o.o. Zarzut dotyczy ograniczania konkurencji na krajowym rynku dachówki ceramicznej, polegającym na zawarciu porozumienia z dealerami o ustalaniu cen odsprzedaży dachówki średzkiej falistej plus w kolorze miedzianym. Ukarana firma nie zgadza się z decyzją UOKiK.

Kara finansowa za tzw. zmowę cenową nałożona na firmę Röben jest wysoka - 622 tys. zł. Według UOKiK spółka ustaliła z odbiorcami hurtowymi warunki promocji na dachówkę średzką falistą plus w kolorze miedzianym - w zamian za sprzedaż produktu w określonej cenie - 27,49 zł za m2 - dystrybutorzy otrzymywali rabat do 40 proc. Promocja miała obowiązywać od lipca do końca września 2005 roku lub do wyczerpania zapasów.

Zarząd spółki Röben poinformował, że założeniem promocji była popularyzacja naturalnej ceramiki budowlanej. W 2005 roku w ofercie firmy znajdowały się dwa typy dachówek: średzka falista - 8 kolorów i średzka falista plus - 5 kolorów. Razem 13 różnych dachówek. Promocją został objęty tylko jeden kolor dachówki średzkiej falistej plus - miedziany. W ramach przedmiotowej promocji wszyscy dealerzy firmy Röben kupowali dachówkę objętą promocją w cenie promocyjnej, bez względu na fakt zadeklarowania bądź nie swego udziału w akcji promocyjnej. Również w założeniach propozycja sprzedaży promocyjnej nie miała charakteru porozumienia - jak sugeruje to decyzja Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - lecz była jednorazową akcję marketingową sztandarowego (w tym czasie) produktu firmy. Tego typu promocje są częstą praktyką w obrocie materiałami budowlanymi. W odwołaniu od decyzji Prezesa UOKiK Röben uzasadni szczegółowo swoje stanowisko. Ma na to czas do 19 lipca.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej