Rośnie kolekcja murali na gdańskiej Zaspie

2010-07-30 14:41
Rośnie kolekcja murali na gdańskiej Zaspie
Autor: od CITYBELL

Druga edycja Festiwalu Malarstwa Monumentalnego - Monumental Art odsłoniła kolejne wybitne obrazy (murale) na blokach gdańskiego osiedla Zaspa. Tematem przewodnim zakończonego 16 lipca 2010 roku festiwalu sztuki była "Wolność w czasach kryzysu". Autorskie interpretacje tego hasła możemy zobaczyć w 5 nowych muralach, o łącznej powierzchni ponad 1000 m2.

Nowe murale na blokach osiedla mieszkaniowego gdańskiej Zaspy

Druga edycja festiwalu sztuki monumetalnej Monumental Art przyniosła 5 kolejnych murali na blokach gdańskiego osiedla mieszkaniowego Zaspa. Tematem przewodnim zakończonego 16 lipca 2010 roku festiwalu była "Wolność w czasach kryzysu". Autorskie interpretacje tego hasła możemy zobaczyć w nowych muralach, o łącznej powierzchni ponad 1000 m2.

  • Dla Jacopo Cecarellego (Włochy) wolność to święto barw, egzotyki i radości.
  • Dla duetu LiPing (Chiny) i Edeltrauth Rath (Niemcy) to raczej wolność obyczajowa, radość życia ukazana w beztroskim tańcu.
  • Ryszard Niedzielski upatruje wolność w nieograniczonej komunikacji międzyludzkiej, dzięki której znikają granice, podziały, różnice rasowe czy pokoleniowe.
  • Mural "New idol is coming" Tomasza Bielaka odnosi się do wolności w przekonaniach religijnych.
  • Z kolei Jub Mönster (Niemcy) na szarym tle bloku namalował dojrzałego mężczyznę - ubranego w garnitur i jaskrawożółte kalosze, z cygarem w ustach. Może to dyrektor banku w dobie kryzysu, który zmiata własny cień? A może po pracy porządkuje ogród?

Interpretację murali zostawiamy odwiedzającym tą unikalną kolekcję malarstwa w rozmiarze XXL.

Oprócz prac festiwalowych zaprezentowano także powstałe w Gdańskiej Szkole Muralu malowidło autorstwa Justyny Dziechciarskiej, poświęcone historii lotników słynnego Dywizjonu 303.

Spacerując po osiedlu warto zwrócić uwagę na wszystkie 24 murale, które już dziś tworzą oryginalną kolekcję malarstwa wielkoformatowego. Galeria na blokowisku powstaje w ramach starań Gdańska o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Wszystkie prace na www.monumentalart.eu

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej