Renowacja za unijne pieniądze

2007-10-26 13:52

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansuje prace remontowo - konserwatorskie w ponad 160 obiektach zabytkowych w Polsce. To już drugi w tym roku nabór wniosków o dofinansowanie prac, według programu operacyjnego "Dziedzictwo kulturowe".

"Dziedzictwo Kulturowe" to program Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizowany w ramach 6 priorytetów: rewaloryzacji zabytków nieruchomych i ruchomych, rozwoju instytucji muzealnych, ochrony dziedzictwa narodowego poza granicami kraju, ochrony zabytków archeologicznych, tworzenia zasobów cyfrowych dziedzictwa kulturowego, ochrony zabytkowych cmentarzy. Budżet programu na rok 2007 wynosi 114,67 mln zł.

Pieniądze w głównej mierze pochodzą ze środków unijnych. Na remonty i prace konserwatorskie przeznaczono 100 mln zł. W czasie pierwszego naboru wniosków (na początku 2007 r.) dofinansowano ponad 190 obiektów. Obecnie największe wsparcie otrzymały bezcenne zabytki sakralne i świeckie w województwach: dolnośląskim, łódzkim, mazowieckim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim i wielkopolskim. Są to m.in. Muzeum Gross-Rosen Rogoźnica w Wałbrzychu (remont elewacji frontowej), rewaloryzacja byłego podobozu KL Auschwitz - Birkenau "Jawischowitz", a także Uniwersytet Łódzki (prace remontowe i konserwatorskie Muzeum Przyrodniczego).

Wsparcie przeznaczone jest głównie na remont dachów i renowację elewacji starych zabytkowych obiektów. W Polsce około 3 mln mieszkań wymaga gruntownej renowacji. Wśród nich są kamienice, często zaniedbane, przez lata nieremontowane, popadające w ruinę. Dotacje unijne są ogromną szansą dla wielu z nich na drugą młodość. Dzięki wsparciu finansowemu i nowym technologiom możliwe są prace renowacyjne nawet na najtrudniejszych i najstarszych budynkach.

- Każda renowacja jest szeroko zakrojonym i skrupulatnie zaplanowanym przedsięwzięciem budowlanym, obejmującym zarówno ogólną koncepcję, jak i badania statyki budynków, przebudowę wnętrz i ukształtowanie elewacji zewnętrznej. Obiekty zabytkowe prawie zawsze wymagają indywidualnego podejścia i jednostkowej technologii - mówi Maciej Iwaniec, specjalista ds. renowacji w firmie Baumit.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej