"Swoista droga na skróty" do EURO 2012

2007-08-31 15:06

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o EURO 2012, która ma ułatwić realizację wszystkich inwestycji i przedsięwzięć związanych z organizacją tej wielkiej piłkarskiej imprezy.

Projekt ustawy określa m.in. podmioty wykonujące przedsięwzięcia EURO 2012, warunki ułatwiające organizację mistrzostw, sposób ich finansowania oraz sposób realizacji gwarancji rządowych.
- W ramach zwykłych działań wybudowanie stadionów jest niewykonalne. Dlatego potrzebna jest ustawa, która stanowić ma swoistą drogę na skróty, tak aby to zadanie wykonać - zaznaczył premier Jarosław Kaczyński. - Albo musimy tę ustawę uchwalić i zacząć działać zgodnie z nią, albo musimy uczciwie powiedzieć, że zadanie to jest po prostu niewykonalne.

Projekt ustawy zakłada powołanie przez Skarb Państwa podmiotów wykonujących przedsięwzięcia EURO 2012, tj. spółki celowe o statusie inwestycji celu publicznego. Będą one zarządzały przedsięwzięciami związanymi z organizacją mistrzostw piłki nożnej w Polsce. Uproszczenie procedur administracyjnych i procedur wywłaszczeniowych przyśpieszy realizację inwestycji związanych z mistrzostwami.

- Finansowanie budowy stadionów zostanie zapisane w wieloletnim planie inwestycyjnym - zapowiedziała Elżbieta Jakubiak, minister sportu i turystyki. Zgodnie z projektem ustawy, środki na budowę pochodzić będą z budżetu państwa, jednostek samorządu terytorialnego oraz Unii Europejskiej. Plan wieloletni obejmie m.in. finansowanie stadionów w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu i Wrocławie. - Aby jednak do budowy doszło, miasta muszą wcześniej wybrać projekty inwestycyjne - dodała minister.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o EURO 2012, która ma ułatwić realizację wszystkich inwestycji i przedsięwzięć związanych z organizacją tej wielkiej piłkarskiej imprezy.
Autor: Centrum Informacyjne Rządu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej