Przedsięwzięcie jakiego Europa nie zna...

2009-10-19 11:14
Hydrobudowa i Hebetec gotowi do podnoszenia kratownicy
Autor: EURO Poznań 2012 Sp. z o.o.

Spektakularne przedsięwzięcie, niezwykła operacja techniczna, historyczny moment w budowie poznańskiego stadionu... Pierwsza operacja na taką skalę w Europie. Do tej skomplikowanej akcji została sprowadzona szwajcarska firma Hebetec Engineering AG. Właśnie dziś, 19 października 2009 r., podpisywane są ostatnie dokumenty niezbędne do prawidłowego przebiegu operacji podnoszenia i sprężania wiązara północnego. Jeszcze tylko odbiór techniczny kratownicy oraz systemu podniesienia...

Montaż stalowej konstrukcji zadaszenia (plac budowy - płyta główna, 7 października 2009)
Autor: EURO Poznań 2012 Sp. z o.o.
Montaż stalowej konstrukcji zadaszenia (plac budowy - płyta główna, 23 września 2009)
Autor: EURO Poznań 2012 Sp. z o.o.

Prace nad montażem głównej konstrukcji stalowej zadaszenia sięgnęły punktu kulminacyjnego. Od 12 października trwa podnoszenie pierwszego z czterech dźwigarów zadaszenia. Cała operacja potrwa kilka dni.

Północna kratownica scalana była przez ostatnie miesiące na płycie głównej boiska. W tym celu wybudowane były specjalne wieże pomocnicze, na których opierane były kolejne części i dołączane do całej konstrukcji. Zmontowany element jest już przygotowany do podnoszenia go na dwa żelbetowe trzony zlokalizowane w narożnikach trybuny IV. Waży on ok. 1400 ton, ma 175 m długości i 18,4 m wysokości od poziomu płyty boiska.

W pierwszej fazie cały dźwigar zostanie podniesiony na wysokość jednego metra nad ziemią, aby umożliwić zamontowanie i naciąg kabli sprężających dla wykonania sprężenia wiązara. Po sprężeniu północna kratownica zostanie podniesiona na wysokość 30 m i przesunięta hydraulicznie na docelowe trzony żelbetowe. Do podnoszenia tak ogromnej konstrukcji zostanie użyty specjalistyczny sprzęt: osiem siłowników hydraulicznych zamontowanych na dodatkowej konstrukcjach stalowych zlokalizowanych przy końcach dźwigara (w pobliżu docelowych trzonów).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej