Przebudowa dworca Warszawa Stadion tańsza niż zakładało PKP

2010-06-23 13:35
Wizualizacja: dworzec kolejowy Warszawa Stadion
Autor: PKP S.A. Wizualizacja: dworzec kolejowy Warszawa Stadion.

Trzy firmy zgłosiły się do przetargu na wybór generalnego wykonawcy przebudowy dworca Warszawa Stadion. 22 czerwca 2010 r., w siedzibie PKP S.A., odbyło się otwarcie ofert. Przebudowa rozpocznie się w czwartym kwartale tego roku, a zakończy w pierwszym kwartale 2012 roku.

Dworzec Warszawa Stadion zostanie odnowiony, zyska bardziej estetyczny wygląd, ale jego elewacja pozostanie, z wyjątkiem drobnych zmian, w niezmienionym kształcie. Zainstalowany zostanie nowoczesny, przejrzysty system informacji dla pasażerów, a także nowy system nagłośnienia. Dla zwiększenia bezpieczeństwa podróżnych zainstalowany zostanie monitoring połączony z centralnym systemem monitoringu warszawskich dworców i systemem kamer Miasta Warszawa. Dworzec będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i mających trudności z poruszaniem się.
Budynek będzie miał nowe, automatycznie otwierane wejście do holu głównego. Wymienione zostaną posadzki, odnowiona zostanie cała przestrzeń związana z obsługą podróżnych. Zainstalowany zostanie nowy system wentylacji, wodno-kanalizacyjny i elektryczny.

Nowy wygląd zyska także najbliższe otoczenie dworca. Skarpy od strony torów, które obecnie odstraszają swoim wyglądem, będą uporządkowane i obsiane trawą.

Prace budowlane na dworcu Warszawa Stadion zakończą się w pierwszym kwartale 2012 r. PKP S.A. przeznaczyły na tę inwestycję 10 070 563, 20 zł brutto. Będą to środki budżetu państwa oraz środki własne. Dziś w siedzibie PKP S.A. w Warszawie odbyło się otwarcie ofert. Oferty złożyły następujące firmy:

  • firma Winnicki z Sochaczewa, która zaproponowała kwotę: 7 546 310, 00 zł brutto
  • konsorcjum: ZAB – BUD, Pracownia Projektowa mb na kwotę 6 065 840, 00 zł brutto
  • polsko-hiszpańskie konsorcjum: Kompleksowa Realizacja Inwestycji Budowlanych Sp. z o. o., Construcciones Rehabilitaciones Acabados S.A., APIA XXI I.A.K. Sp. z o. o., APIA XXI S.A., na kwotę 7 190 134, 05 zł brutto

Kryterium oceny ofert jest najniższa cena.

Przebudowa Warszawa Stadion to nie jedyna inwestycja, jaką PKP S.A. realizują w stolicy. W 2012 r. zakończy się także przebudowa dworca Warszawa Wschodnia i remont dworca Warszawa Centralna. Ponadto trwają negocjacje z prywatnym inwestorem dotyczące budowy nowego dworca Warszawa Zachodnia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej