Przebudowa dworca Warszawa Stadion tańsza niż zakładało PKP

2010-06-23 13:35
Wizualizacja: dworzec kolejowy Warszawa Stadion
Autor: PKP S.A. Wizualizacja: dworzec kolejowy Warszawa Stadion.

Trzy firmy zgłosiły się do przetargu na wybór generalnego wykonawcy przebudowy dworca Warszawa Stadion. 22 czerwca 2010 r., w siedzibie PKP S.A., odbyło się otwarcie ofert. Przebudowa rozpocznie się w czwartym kwartale tego roku, a zakończy w pierwszym kwartale 2012 roku.

Dworzec Warszawa Stadion zostanie odnowiony, zyska bardziej estetyczny wygląd, ale jego elewacja pozostanie, z wyjątkiem drobnych zmian, w niezmienionym kształcie. Zainstalowany zostanie nowoczesny, przejrzysty system informacji dla pasażerów, a także nowy system nagłośnienia. Dla zwiększenia bezpieczeństwa podróżnych zainstalowany zostanie monitoring połączony z centralnym systemem monitoringu warszawskich dworców i systemem kamer Miasta Warszawa. Dworzec będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i mających trudności z poruszaniem się.
Budynek będzie miał nowe, automatycznie otwierane wejście do holu głównego. Wymienione zostaną posadzki, odnowiona zostanie cała przestrzeń związana z obsługą podróżnych. Zainstalowany zostanie nowy system wentylacji, wodno-kanalizacyjny i elektryczny.

Nowy wygląd zyska także najbliższe otoczenie dworca. Skarpy od strony torów, które obecnie odstraszają swoim wyglądem, będą uporządkowane i obsiane trawą.

Prace budowlane na dworcu Warszawa Stadion zakończą się w pierwszym kwartale 2012 r. PKP S.A. przeznaczyły na tę inwestycję 10 070 563, 20 zł brutto. Będą to środki budżetu państwa oraz środki własne. Dziś w siedzibie PKP S.A. w Warszawie odbyło się otwarcie ofert. Oferty złożyły następujące firmy:

  • firma Winnicki z Sochaczewa, która zaproponowała kwotę: 7 546 310, 00 zł brutto
  • konsorcjum: ZAB – BUD, Pracownia Projektowa mb na kwotę 6 065 840, 00 zł brutto
  • polsko-hiszpańskie konsorcjum: Kompleksowa Realizacja Inwestycji Budowlanych Sp. z o. o., Construcciones Rehabilitaciones Acabados S.A., APIA XXI I.A.K. Sp. z o. o., APIA XXI S.A., na kwotę 7 190 134, 05 zł brutto

Kryterium oceny ofert jest najniższa cena.

Przebudowa Warszawa Stadion to nie jedyna inwestycja, jaką PKP S.A. realizują w stolicy. W 2012 r. zakończy się także przebudowa dworca Warszawa Wschodnia i remont dworca Warszawa Centralna. Ponadto trwają negocjacje z prywatnym inwestorem dotyczące budowy nowego dworca Warszawa Zachodnia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej