Projekt Centrum Sopotu

2007-06-01 16:02

Jak wynika z projektu budżetu na rok 2003, Sopot będzie inwestował. Najdroższym przedsięwzięciem jest rozpoczęta budowa tunelu pod kolejką w Kamiennym Potoku, która pochłonie ponad 9 milionów złotych. Zapadły również decyzje w sprawie budowy centrum Sopotu, gdzie powstanie między innymi: dom zdrojowy z salą widowiskową i hotel.

Projekt Centrum Sopotu

Projekt zagospodarowania centrum zaliczany jest do największych planowanych inwestycji w Sopocie. Inwestorem nowego centrum Sopotu będzie Nederpol Development & Investment SA i miasto Sopot. Na 2 hektarach wokół placu, najbardziej reprezentacyjnego miejsca Kurortu, czyli ulicy Bohaterow Monte Cassino, zwanej popularnie "monciakiem" powstanie dom zdrojowy z salą widowiskową i hotel. Właśnie uprawomocnił się projekt budowlany tych obiektów. Na ostateczną decyzję czeka jeszcze tylko centrum handlowo-usługowe (okolice ul. Królowej Jadwigi) i parking naprzeciwko Grand Hotelu. Najważniejszą częścią projektu jest Dom Zdrojowy. Będzie to już czwarty taki obiekt postawiony w tym samym miejscu. Poprzedni spłonął w 1945 roku. Projekt nawiązuje do swojego poprzednika - fasada budynku od strony plaży jest niemal identyczna.

Właścicielem znacznej części terenu jest miasto, które w zamian za oddanie inwestorom 3,5 tysiąca metrów kwadratowych otrzyma w Domu Zdrojowym miejsce na galerię sztuki, pijalnię wody oraz zyska podziemny tunel, który ułatwi pieszym dojście do mola i Domu Zdrojowego.

Powierzchnia użytkowa poszczególnych obiektów:
Dom Zdrojowy - 10.105 m2
Centrum handlowo-usługowe - 7.480 m2

Hotel - 6.030 m2
Budynek mieszkalny - 1.310 m2
Budynek parkingowy - 9.750 m2
Funkcje: hotelowa, mieszkalna, usługowo-biurowa, konferencyjno-wystawiennicza, parking.

Ilość miejsc parkingowych:
Dom Zdrojowy - 126
Centrum handlowo-usługowe - 61
Hotel - dodatkowo 28 miejsc parkingowych naziemnych Budynek mieszkalny - 9
Budynek parkingowy - 246

Liczba nowych miejsc pracy - przewiduje się, że realizacja obiektów objętych Projektem Centrum Sopotu może zapewnić w fazie ich eksploatacji co najmniej 250 nowych miejsc pracy.
Termin realizacji - realizacja poszczególnych obiektów traktowana jest jako jeden projekt inwestycyjny, którego rozpoczęcie planowane jest na II kwartał 2002 roku.

Funkcja główna obiektu - kongresowo-hotelowa.
Funkcje towarzyszące - sąsiedztwo Parku Wodnego - 300 m od plaży.
Termin realizacji - 2001-2003 rok.

Całość inwestycji o nazwie Projekt Centrum Sopotu, która kosztować będzie około 70 milionów dolarów zostanie zakończona do 2004 roku. Inwestycje unowocześnią sopocki deptak, dzięki czemu miejsce to stanie się atrakcyjniejsze dla turystów.

Informacje o inwestorze

Nederpol Development & Investment SA (NDI) jest prywatną, polską spółką dewelopersko-realizacyjną. Firma powstała w 1991 roku jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i początkowo działała głównie jako konsultant inwestycyjny i wykonawca robót instalacyjnych. Do pierwszych projektów, w które zaangażowane było nasze przedsiębiorstwo należą m. in.:

  •  Oddział Banku Rozwoju Eksportu w Gdańsku,
  •  Centrum handlowe Pasaż Królewski w Gdańsku
  •  Centrum wielofunkcyjne Curtis Plaza w Warszawie,
  •  Wytwórnia Coca-Coli w Gdyni,
  •  Hotel Sheraton w Warszawie.

W 1995 roku Nederpol Development & Investment sp. z o.o. została przekształcona w spółkę akcyjną. Pierwszym dużym przedsięwzięciem, w którym NDI pełniła rolę dewelopera oraz generalnego wykonawcy współpracując z belgijską firmą NV Besix, było ukończone w 1998 roku Centrum Finansowe Puławska w Warszawie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej