Program Moja Woda w 2022 roku. Dopłaty do zbiorników na deszczówkę działają lokalnie

2022-08-10 18:12
deszczówka
Autor: archiwum redakcji

Program Moja Woda ma na celu ochronę zasobów wody poprzez zwiększenie retencji na terenie posesji przy budynkach jednorodzinnych oraz wykorzystywanie zgromadzonej deszczówki i wody roztopowej. Cały program zaplanowano do roku 2024. W 2021 wnioski do programu Moja Woda były przyjmowane od marca do czerwca. Czy jeszcze w 2022 ruszy Moja Woda? Gdzie szukać dopłat do zbiorników na deszczówkę?

Spis treści

 1. Program Moja Woda
 2. Moja Woda - terminy
 3. Program Moja Woda 2022
 4. Dopłaty do zbiorników na deszczówkę, czyli program Złap Deszcz
 5. Dla kogo dotacja z programu Moja Woda?
 6. Jakie dopłaty na zbieranie deszczówki?
 7. Dlaczego warto zbierać deszczówkę?
 8. Jak zbierać i gromadzić deszczówkę?
 9. Do czego można wykorzystać deszczówkę i wody roztopowe?

Program Moja Woda

Polska jest jednym z krajów najbardziej zagrożonych kryzysem wodnym. Problem niedoboru wody pogłębia się też nie tylko z powodu coraz wyższych temperatur, ale też braku zarządzania intensywnymi opadami. Obliczono, że podczas 20-minutowego deszczu z dachu o powierzchni 120 m² można zebrać nawet 360 l wody, które można przecież ponownie wykorzystać.

W sierpniu temperatury w Polsce mogą być wyższe od normy wieloletniej z ostatnich 30 lat. Według mapy ostrzeżeń hydrologicznych IMGW w tej chwili ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną wciąż obowiązują na znacznej części kraju, zwłaszcza w zachodniej i południowo-zachodniej Polsce. Na około 64% stacji pomiarowych na polskich rzekach rejestrowane są niskie stany wody.

Takie programy jak Moja Woda, które mają pomagać w łagodzeniu skutków suszy w Polsce i ograniczyć zagrożenie powodziowe przez budowę przy domach instalacji zatrzymujących deszczówkę są tym bardziej potrzebne. Za realizację programu Moja Woda odpowiada Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Moja Woda - terminy

Program Moja Woda przewidziany jest na lata 2020-2024, przy czym podpisywanie umów o dotacje zaplanowano do 30 czerwca 2024, a wydatkowanie środków do końca 2024 r. (okres kwalifikowalności kosztów: od 1 czerwca 2020 r. do 30 czerwca 2024).

Program został ogłoszony 1 czerwca 2020. W ramach pierwszej edycji Mojej Wody wpłynęło ok. 25 tysięcy wniosków na dofinansowanie przydomowych instalacji retencyjnych. Nabór wniosków, których łączna kwota wyniosła ponad 114 mln zł, prowadzony był od 1 lipca do 31 października 2020 r. przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

II edycja programu Moja Woda trwała od 22 marca do 10 czerwca 2021. W tym czasie drogą elektroniczną wpłynęło 31 000 wniosków na dofinansowanie przydomowych instalacji retencyjnych. Łączna kwota finansowania we wnioskach złożonych elektronicznie wyniosła 160 mln zł.

Program Moja Woda 2022

Jak się dowiedzieliśmy w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w tym roku nie jest przewidywany nowy nabór, mimo podawanej przez Fundusz informacji o trwaniu programu do roku 2024.

"W bieżącym roku w programie priorytetowym Moja Woda planujemy wyłącznie wypłatę zobowiązań wynikających z wniosków o dofinansowanie złożonych w dwóch naborach", komentuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Szkoda, bo ten program rzeczywiście powinien być uznany za priorytetowy.

Dopłaty do zbiorników na deszczówkę, czyli program Złap Deszcz

Osoby, które są zainteresowane zbieraniem deszczówki mogą skorzystać jeszcze z lokalnych programów wsparcia, finansowanych przez samorządy. W wielu miastach, m.in. w Krakowie, Toruniu, Gliwicach, Wrocławiu funkcjonuje obecnie program Złap Deszcz. Maksymalna kwota dotacji do zakupu oraz montażu zbiornika na deszczówkę wynosi 5 tys. zł w przypadku osób fizycznych lub 10 tys. zł, gdy wnioskodawcą jest spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa.

Informacje o naborze wniosków do programu Złap Deszcz pojawiają się na stronach urzędów miast. Zawsze trzeba się śpieszyć z wnioskiem, pieniądze szybko się rozchodzą. We Wrocławiu na przykład program Złap Deszcz został uruchomiony w maju, a budżet dla osób fizycznych zakończył się już po miesiącu. Pula dotacji w tym roku wyniosła ok. pół miliona złotych. Największym zainteresowaniem cieszyły się zbiorniki naziemne przyrynnowe. Nadal przyjmowane są wnioski spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.

Dla kogo dotacja z programu Moja Woda?

O dotacje na zbieranie deszczówki mogą występować osoby fizyczne będące właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości na której znajduje się dom jednorodzinny. Beneficjenci programu mają zrealizować instalację zatrzymania i zagospodarowania wody deszczowej lub roztopowej (zakup, montaż, budowa, uruchomienie). Dotacjami mogą być objęte zakup, montaż, budowa, uruchomienie instalacji, takich jak:

 • przewody odprowadzające wody opadowe zebrane z rynien, wpustów do zbiornika nadziemnego; podziemnego, otwartego lub zamkniętego, szczelnego lub infiltracyjnego;
 • instalacji rozsączającej, zbiornik retencyjny nadziemny, podziemny, otwarty lub zamknięty, szczelny lub infiltracyjny, oczko wodne;
 • instalacje do nawadniania lub innego wykorzystania zatrzymanej wody.

Warunkiem otrzymania bezzwrotnego dofinansowania jest sprawne działanie instalacji przez 3 lata od daty podpisania protokołu odbioru końcowego przez beneficjenta i wykonawcę przedsięwzięcia.

Jakie dopłaty na zbieranie deszczówki?

Z programu Moja Woda można było uzyskać dofinansowanie do 80% kosztów poniesionych przez inwestora, ale nie więcej niż 5000 zł na jedno przedsięwzięcie.

Dlaczego warto zbierać deszczówkę?

Obliczono, że kilkuminutowy deszcz z niewielkiego dachu (do 100 m2) może dostarczyć ponad 70 l wody opadowej. To dużo, a zatem i duża oszczędność wody z wodociągów. Inwestycja w instalacje do zbierania i gromadzenia deszczówki może przynieść nawet 50-procentową oszczędność wody pobieranej z wodociągów, a to już nie tylko ekologiczne gospodarowanie zasobami naturalnymi Ziemi, ale także oszczędność pieniędzy, bo koszty zużycia wody są wysokie i zapewne będą jeszcze wyższe. Deszczówkę można wykorzystać nie tylko do podlewania roślin, może ona również być wykorzystana w instalacjach domowych. Warto zatem rozważyć taką inwestycję, a dopłaty powinny ułatwić decyzję. 

WAŻNE

Deszczówka nie nadaje się do picia. Podobno tylko 3% wody zużywanej codziennie przeznacza się do picia i przygotowywania posiłków, a pozostałą jej część do innych czynności, czyli nie musi to być woda pitna. I właśnie tę ilość wody pobieranej z wodociągów może zastąpić deszczówka.

Jak zbierać i gromadzić deszczówkę?

Zbieranie wody deszczowej (lub wody pochodzącej z topniejącego śniegu lub lodu) nie jest trudne. Dodatkowo w większości przypadków nie wymaga też wykonania kosztownych instalacji, bo przecież systemy orynnowania mają wszystkie budynki i domy jednorodzinne. Najprostsza metoda to zbiornik na deszczówkę ustawiony obok rury spustowej i element przekierowujący wodę opadową. Są też zbiorniki podziemne i mogą one mieć nawet pojemność 5000 l. Można też budować niecki filtracyjne, które zgromadzą jeszcze więcej wody. Na rynku są dostępne także bardziej zaawansowane instalacje, np. studnie chłonne lub skrzynki rozsączające, które będą same nawadniać grunt zgromadzoną wcześniej wodą.

Jeśli chcemy użyć deszczówki do zasilania urządzeń w instalacjach domowych, wówczas trzeba zainwestować także w pompy filtrujące oraz odpowiednie urządzenia doprowadzające wodę do budynku.

Warto pamiętać, że wodę deszczową można zbierać także z powierzchni utwardzonych – z wykorzystaniem odpływów liniowych.

Prosty system zbierania deszczówki można zainstalować samodzielnie, w przypadku tych bardziej zaawansowanych lepiej skorzystać z porady i wykonawstwa fachowców.

Do czego można wykorzystać deszczówkę i wody roztopowe?

Utarło się powszechnie, że deszczówkę zbiera się do podlewania roślin ogrodowych i trawników (fakt, rośliny bardzo „lubią” lekko kwaśny odczyn deszczówki ubogiej w wapń, z odpowiednią pompą i filtrem deszczówka może zasilać system automatycznego nawadniania). Ale to tylko jedna z opcji zagospodarowania deszczówki. Trzeba tu wspomnieć o właściwościach deszczówki – to woda miękka, czyli korzystna w przypadku mycia różnych powierzchni (samochodu, posadzek). Deszczówkę można też zbierać do domowych instalacji, np. kierujących wodę do pralki (instalacja taka wymaga pompy i filtra). Wówczas oszczędności na bieżące użytkowanie domu będą jeszcze większe, bo miękka woda pozwala na zmniejszenie ilości proszku do prania i płynów zmiękczających, obniżamy też ryzyko awarii pralki, bo nie osadza się kamień. Deszczówka może też być kierowana do spłuczek.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej