Program Mój Prąd 2022 z wyższym dofinansowaniem do fotowoltaiki. Wniosek już od 15 grudnia!

2022-12-02 14:06

Program Mój Prąd 2022 - rządowy program dotacji do fotowoltaiki - zostaje przedłużony na 2023 z korzystnymi zmianami dla prosumentów. W nowej edycji programu Mój Prąd będzie dofinansowanie do fotowoltaiki wyniesie 6000 zł, do magazynu energii - 16 000 zł. Zmiany w programie Mój Prąd już od 15 grudnia 2022. Od tego dnia będzie można złożyć wniosek!

Spis treści

  1. Zmiany w programie Mój Prąd od 15 grudnia 2022
  2. Program Mój Prąd 2022
  3. Dofinansowanie do fotowoltaiki w programie Mój Prąd 2022
  4. Dla kogo Mój Prąd 2022?
  5. Program Mój Prąd 2022 - jak złożyć wniosek online?

Zmiany w programie Mój Prąd od 15 grudnia 2022

Indywidualny prosument będzie mógł otrzymać 6000 zł (obecnie 4000 zł) dofinansowania na fotowoltaikę i 16 000 zł na magazyn energii - poinformowała pod koniec listopada minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

"Nie dajemy żadnych limitów na środki finansowe przeznaczone na ten program. Mamy pieniądze na program Mój Prąd jeszcze po poprzednich edycjach. Środków wystarczy dla wszystkich prosumentów, którzy będą chcieli dołączyć do programu" - dodała.

Program Mój Prąd 2022

Celem programu Mój Prąd jest zachęta do inwestycji w mikroinstalacje fotowoltaiczne i zachęcenie gospodarstwa domowe (szczególnie te znajdujące się na terenach słabiej zurbanizowanych) do produkcji własnej energii. W 2022 program Mój Prąd został rozszerzony o dopłaty do domowych magazynów energii i domowych magazynów ciepła. Dofinansowywane są również systemy zarządzania energią, które mają optymalizować jej zużycie.

Przypominamy: pierwszy nabór wniosków ruszył 30 sierpnia 2019, a zakończył się 20 grudnia 2019. Drugi nabór wystartował 13 stycznia 2020. Od 31 marca 2020 przyjmowane były tylko wnioski elektroniczne. Nabór był planowany do 18 grudnia 2020, ale został zamknięty już 6 grudnia z powodu wyczerpania środków. Program Mój Prąd 2021 rozpoczął się 1 lipca, a zakończył się w październiku 2021 - również z powodu wyczerpania budżetu.

Przyjmowanie wniosków do programu Mój Prąd 2022 ruszyło 15 kwietnia.

Dofinansowanie do fotowoltaiki w programie Mój Prąd 2022

Wysokość wsparcia uzależniona ma być od zakresu rzeczowego inwestycji przedstawionego do dofinansowania. Jeśli są to tylko panele PV, dofinansowanie wynosi - 4000 zł. Jeśli inwestycja jest rozszerzona o magazyn energii czy system zarządzania energią wsparcie jest wyższe - nawet 20,5 tys. zł.

Dla kogo Mój Prąd 2022?

Tegoroczna edycja programu Mój Prąd przeznaczona jest dla osób fizycznych, których mikroinstalacja fotowoltaiczna zostanie podłączona do nowego systemu rozliczeń net-billing, a także dla prosumentów w dotychczasowym systemie opustów (tzw. net-metering) – jednak pod warunkiem przejścia na nowy system rozliczeń, potwierdzonego przez OSD.

Czytaj więcej:

Program Mój Prąd 2022 - jak złożyć wniosek online?

Aby złożyć online wniosek o dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej w programie Mój Prąd, potrzebujemy profilu zaufanego lub e-dowodu. Trzeba pamiętać o loginie i haśle do profilu zaufanego. Można go założyć na stronie www.pz.gov.pl. Przed złożeniem wniosku musimy przygotować:

  • kopię faktury za dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznej, kopia faktury powinna być opatrzona adnotacją „Zgłoszono do Programu priorytetowego Mój Prąd”,
  • dowód zapłaty faktury/oświadczenie o dokonanej wpłacie,
  • zaświadczenie Operatora Sieci Dystrybucyjnej, potwierdzające montaż licznika wraz z numerem Punktu Poboru Mocy, w którym go zainstalowano,
  • oświadczenie o samodzielnym montażu instalacji (tylko w przypadku, gdy instalacja jest montowana samodzielnie, przy założeniu posiadania niezbędnych kwalifikacji).

Dokładny regulamin naboru wniosków

O ewentualnych brakach lub błędach we wniosku poinformuje e-mail wysłany na adres wskazany we wniosku.

Ważne

Nie należy wysyłać dokumentacji papierowej do NFOŚiGW. Wnioski złożone w formie papierowej będą ODRZUCANE! Nie będą także rozpatrywane wnioski wysłane drogą mailową lub ze skrzynki ePUAP.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej